Medya
31 Eki 2013 16:03 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:43

TARAF MUHABİRİ POLİSİN KENDİSİNİ TEHDİT ETTİĞİ ANLARI KAYDETTİ!

29 Ekim'de polis müdahalesini kayıt altına alan Taraf muhabiri tehdit edildiği anları paylaştı. VİDEO

Taraf gazetesi muhabiri Tuğba Tekerek, 29 Ekim’de polis tarafından nasıl tehdit edildiğini hem kameraya kaydetti hem de gazeteci olarak engellenmesini kaleme aldı.

Gazeteci Tekerek’in kişisel blogunda yayınladığı o izlenimler ve çektiği görüntüler şöyle:

İŞTE O ANLAR : VİDEO

“Bu videoyu 29 Ekim günü saat 16.00 sularında Galatasaray Meydanı'nda çektim.

Tünel'de Andımız'ı okumak isteyen eylemciler kısa bir süre önce polis tarafından dağıtılmıştı. Ben Galatasaray Meydanı'na vardığımda orada bir grup eylemci ve çok sayıda polis vardı. Meydanın tam ortasında duran, herkesin yanından geçtiği otobüse gözaltına alınanlar bindiriliyordu.

Önce gözaltına alınanların otobüse bindirilişlerini cep telefonumla kaydettim. Bu arada bir polis benim oradan uzaklaşmamı istedi, gazeteci olduğumu söyleyip çekime devam ettim.

¨AL OTOBÜSE¨

Daha sonra başka bir polis üzerime sert bir şekilde gelince olası olumsuz durumlara karşı etraftakilerin dikkatini çekmek için yüksek sesle bağırarak ¨Gazeteciyim¨ dedim. Uzaklaştırılmaya çalışılırken yüksek sesle bağırmaya devam ettim. Bu arada etrafımı çok sayıda sivil polis sardı. Tüm bu süreçte elimde sarı basın kartım vardı. Polislerden birisi ¨Alın bunu, GBT yapın, çantasını arayın¨ derken, müdürü ¨Al otobüse¨ diyerek beni tehdit ediyordu.

AĞIRDAN ALDILAR

GBT işini son derece ağırdan alıp, beni uzunca bir süre olay yerinden uzaklaştırdılar, işimi yapmama engel oldular. Ben bu arada video çekimine devam edip, telefonu önce çantama en sonda da montumun cebine koydum.

BURASI UGANDA DEĞİL Mİ?

Bu süreçte bir polisin ¨Gazeteciysen gazetecisin. Kanunda birşey mi var 'Gazeteci istediğini çeker'! Döversem döverim. Sana mı kaldı. Avukat mısın?¨ sözlerini de kaydettim. Polis bu cümlelerin devamında ¨Tedbir almışım. Kanun var. Burası Uganda değil¨ diyordu.

Mesleğimi yapmamın engellenmesiyle ilgili olarak en kısa zamanda savcılığa başvuracağım. Kanun var mı, burası gerçekten Uganda değil mi, göreceğim.

Tuğba Tekerek