Dünya
20 Ağu 2021 08:53 Son Güncelleme: 20 Ağu 2021 10:47

Sosyal medya devlerinden Taliban hamlesi!

Sosyal medya devleri Taliban'ın Afganları sosyal medya hesapları üzerinden tespit edip hedef almasını engellemek için harekete geçti.

Facebook, Twitter ve LinkedIn, Taliban'ın Afganları sosyal medya hesapları üzerinden tespit edip hedef almasını engellemek için harekete geçti. Facebook, Afganistan’daki hesapların arkadaş listelerini görüntüleme veya arama özelliğini geçici olarak kaldırdı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; platformun güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, Afganistan’daki kullanıcıların “tek bir tıkla” hesaplarını kilitleyebileceğini, böylece arkadaşları olmayan kişilerin onların sayfasını ya da profil fotoğrafını görüntüleyemeyeceğini söyledi.

TWITTER DA HAREKETE GEÇTİ

Twitter, ülkedekilere destek olmak için sivil toplum kuruluşlarıyla temas halinde olduğunu açıkladı ve talep üzerine arşivlenmiş tweet’leri kaldırmak için çalıştığını söyledi.

Platform, kullanıcıların, mesajlar veya takipçiler gibi onları riske atabilecek bilgiler içeren hesaplara erişememesi durumunda, kullanıcılar yeniden erişim kazanana ve içerikleri silene kadar şirketin hesapları askıya alabileceğini kaydetti.

Bir LinkedIn sözcüsü, profesyonel iletişim ağı sitesinin geçici olarak Afganistan'daki kullanıcıların bağlantılarını gizlediğini, böylece diğer kullanıcılar tarafından görüntülenmesinin engellendiğini söyledi.

İnsan hakları kuruluşları, Taliban'ın Afganların dijital geçmişlerini ya da sosyal bağlantılarını görüntülemek için çevrimiçi platformları kullanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Uluslararası Af Örgütü bu hafta akademisyenler, gazeteciler ve insan hakları savunucuları dahil binlerce Afgan’ın Taliban'ın saldırı riski altında olduğunu açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) sunulan bir istihbarat raporunda, Taliban'ın NATO ve ABD askerleriyle çalışan ve işbirliği yapan herkesin yakalanması için çalışmalarını hızlandırdığı belirtildi.