Gündem
05 Kas 2021 17:18 Son Güncelleme: 05 Kas 2021 17:23

Savcıdan Tosuncuk'un ağabeyi Fatih Aydın'a tutuklama talebi

Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın savcılıkta 5 saat ifade vermesinin ardından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Fatih Aydın emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Çiftlik Bank soruşturmasının baş şüphelileri arasında yer alan Aydın geçtiğimiz günlerde Uruguay'dan Türkiye'ye getirilmişti.

Emniyette susma hakkını kullanarak ifade vermediği öğrenilen Aydın'ın, işlemleri tamamlandı.

Polis minibüsüne bindirilerek Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'ne götürülen Fatih Aydın, sağlık kontrolünden geçirildi.

Aydın, buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal'daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi.

Burada, polis eşliğinde Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'na çıkarılan Fatih Aydın'ın, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Ertaş tarafından ifadesi alınmaya başlandı.

Davanın ikinci sanığı

Mehmet Aydın'ın abisi Fatih Aydın, binlerce insanın maddi kayba uğratıldığı Çiftlik Bank ile ilgili davada ikinci sanık olarak yargılanıyor.

Aydın kardeşler; "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma" ve "dolandırıcılık" gibi suçlamalarla 77 bin 868'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Uruguay'da düzenlenen operasyonla yakalanmıştı

"Çiftlik Bank" sistemine ilişkin soruşturma kapsamında "Bankacılık kanununa aykırılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından firari olarak aranan Fatih Aydın, temmuz ayında Uruguay'da düzenlenen operasyonla yakalanmıştı.

Aydın için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında iade talebinde bulunulmuştu.