Dünya
01 Mayıs 2021 21:53 Son Güncelleme: 01 Mayıs 2021 21:56

Medya imparatoruydu! Hapiste gardiyanlardan dayak yedi…

Hapiste intihar eden sapık milyarder Esptein'in suç ortağı ve eski sevgilisi Ghislaine Maxwell’in gardiyanlar tarafından kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi…

Cinsel taciz ve çocuk istismarı suçlusu milyarder Jeffrey Epstein'le suç ortaklığı gerekçesiyle hapiste yargılanan, 1991'de ölen İngiliz medya baronu Robert Maxwell'in kızı Ghislaine Maxwell'in avukatları, müvekkillerinin yüzünde morluklar olan bir fotoğrafını paylaştı. Avukatlar, Maxwell'in 'Epstein etkisiyle' diğer mahkumlara göre kötü bir muamele gördüğünü söyledi.

AVUKATI ŞİKAYETÇİ OLDU

The Guardian'da yer alan habere göre, reşit olmayan kız çocuklarını bulup çocuk istismarcısı Jeffrey Epstein'le buluşturmakla suçlanan 59 yaşındaki Ghislaine Maxwell, geçen yıl yakalandığından bu yana tutuklu yargılanıyor.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Maxwell'in hapishaneye girdiği günden bu yana hiçbir fotoğrafı servis edilmemişti. Maxwell'in avukatı Bobbi Sternheim, New York'ta bir yargıca gönderdiği mektupta, müvekkilinin gözünde morluk olduğu bir fotoğraf ekledi.

Avukat Sternheim, gardiyanların gece boyunca 15 dakikada bir nefes aldığını kontrol etmek için ışığı yakmasına karşılık Maxwell, gözünü bir havluyla kapatmak isterken yaralandığını söyledi. Sternheim, "Maxwell ağrıyan gözünün durumunu fark edene kadar hiçbir gardiyan onu yaraladığını açıklamadı" dedi.

BEYAZ SARAY'DA VIP KONUK

Geçen hafta ortaya çıkan yeni fotoğraflar ise, Ghislaine Maxwell ve Jeffrey Epstein'in, bir zamanlar eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Beyaz Saray misafirleri olduğunu kanıtlıyor.

Görüntüler, Maxwell'in Manhattan'da reşit olmayan tecavüz kurbanlarını Epstein'e tedarik ettiği suçlamalarıyla ilgili mahkemeye çıkmasından sadece birkaç gün sonra, The Sun gazetesi tarafından yayınlandı.

William J. Clinton Başkanlık Kütüphanesi'nden elde edilen görüntülere göre, Epstein Oval Ofis'in yenilenmesi için bağış yaptıktan sonra iğrenç ikili 1993'te Beyaz Saray'a davet edildi.

The Sun gazetesi haberinde, Maxwell ve Epstein'in, resepsiyon sırasında Doğu Odası'nı ve başkanlık konutunu gezdiklerini bildirdi. Fotoğraflar, Clinton’ın Epstein ve Maxwell ile olan ilişkisinin zaman çizelgesini genişletiyor.

BAŞBAŞA AKŞAM YEMEĞİ

Yeni kareler ortaya çıkmadan önce, üçlüyü birbirine bağlayan en eski fotoğraflar 2002 yılına aitti: Clinton, Maxwell ve sapık milyarderin tecavüzle suçladığı genç kızlardan biri, Epstein'ın özel jetinde fotoğraflanmıştı.

Eski ABD Başkanı'nın 2014 yılında, Epstein'in reşit olmayan genç kızlara cinsel istismardan mahkum edilmesinden çok sonra Maxwell ile başbaşa bir akşam yemeği yediği ortaya çıkmıştı.

Clinton, Epstein’ın Bahamalar’daki özel adasını ziyaret ettiğini reddetti, ancak Prens Andrew ile ilişki yaşamaya zorlandığını iddia eden Virginia Giuffre, eski başkanla aynı zamanda adada olduğunu ve onu gördüğünü iddia etti.

Geçen yıl yayınlanan bir kitap, Clinton'ın Maxwell ile bir gizli bir ilişkisi olduğunu da iddia etmişti.

MÜSLÜMAN KADINA İSTİSMAR İDDİASI

Mahkeme tutanaklarında ABD'de fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan ve geçen yıl New York'ta yattığı cezaevinde ölü bulunan milyarder Jeffrey Epstein'ın, aslen Türkiyeli ve Müslüman olduğunu belirten Floridalı bir kadına cinsel istismarda bulunduğu ve olayı ifşa etmesi halinde kurbanını timsahlara yem etmekle tehdit ettiği iddiası ortaya atıldı.

ABD'de cinsel saldırı, seks ticareti ve insan kaçakçılığıyla suçlanan ve 2019 yılında New York'taki hücresinde ölü bulunan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein hakkındaki sırlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

​Jeffrey Epstein'in kurbanlarından biri olduğunu öne süren, adı diğer mağdurlar gibi Jane Doe olarak kayıtlara geçen ve kimliği belirtilmeyen kadın, Epstein'ın kendisine 2008 yılında Palm Beach'deki malikanesinde, seks ticareti ortağı Ghislaine Maxwell'in yardımıyla cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti.

TÜRKİYE DOĞUMLU VE MÜSLÜMAN

'Türkiye doğumlu ve Müslüman' olduğunu belirten kadın, Epstein ve Maxwell'in Florida'daki bir otelde de küçük oğlunun gözleri önünde kendisine defalarca tecavüz ettiğini ve cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.

Şikayeti dava dosyasına eklenen kadın, olayın ardından malikaneden çıktıklarını, Epstein ve Maxwell'le birlikte arabaya bindiklerini ve Epstein'ın timsahlarla dolu büyük bir suyun kenarına gittiklerini iddia etti.

'Cinsel istismara uğrayan' genç kadın, “Epstein beni timsahlarla dolu suyun kenarına götürdü ve bana, olayı birilerine anlatırsam, geçmişte diğer kızların başına geldiği gibi içi timsahlarla dolu havuza düşeceğimi ve timsahlara yem olacağımı söyledi" ifadelerini kullandı.

AMELİYATA ZORLADI

Doe ayrıca, ikilinin kendisini 'yüksek profilli müşterilere' sattığını ve tekrardan bakire olabilmesi için vajinal ameliyata zorladığını belirtti.

İddiada ayrıca Epstein'ın, kadının yaşını 17 gibi göstermek için çaba sarf ettiği kaydedildi. Dosyada, Doe'nun cinsel organında bu ameliyatlardan ötürü kalıcı hasar oluştuğu ve organın işlevini yitirdiği kaydedildi.

Kadın, Güney Florida Federal Mahkemesi'nde görülen davada, ikiliyle 2006'nın sonlarında veya 2007'nin başlarında Epstein'ın ev sahipliği yaptığı bir barbeküde tanıştığını ve Epstein'ın kendisini gayrimenkul danışmanı olarak işe aldığını söyledi.

TAMAMEN ÇIPLAKTI VE TECAVÜZ ETTİ

İddiaya göre eğitimli bir kuaför olan Doe, Ocak 2008'de saçını kesimi için Epstein’ın Palm Beach'deki malikanesine gitti. Ancak Doe, oraya vardığında “Epstein'ın tamamen çıplak olduğunu ve Maxwell’in yardımıyla kendisine tecavüz ettiğini” ifade etti. Başka bir iddiaya göre Epstein olaydan sonra, Doe'ya 'tazminat' olarak 200 dolar verdi.

Doe, olaydan sonra beş ay boyunca Epstein ve Maxwell'in bu faaliyetleri sürdürdüğünü ve kendisine öldürme, sınır dışı etme, fuhuştan tutuklatma veya 8 yaşındaki oğlunu elinden alma gibi tehditlerde bulunduğunu iddia etti.

Bu beş ay boyunca Doe, 'fotoğraflarının defalarca çekildiğini ve çıplak olarak filme alındığını' da ifade etti.

İKİ YENİ SUÇLAMA DAHA

Öte yandan cinsel istismar için aracılık yapma suçlamasıyla cezaevinde yatan Ghislaine Maxwell'e yönelik iki yeni suçlama daha yapıldı. Epstein'in bir dönem kız arkadaşı olan Maxwell, 1991'de ölen İngiliz medya baronu Robert Maxwell'in kızı.

Suçlamaya konu eylemin yapıldığı dönemde 18 yaşından küçük olduğunu belirten bir kişinin şikayeti üzerine Maxwell'in dosyasına çocuğun cinsel istismarına aracılık yapmak ve cinsel istismar için tuzak kurmak suçlamaları da eklendi.

Böylece Maxwell'le ilgili şikayette bulunan mağdurların sayısı dörde çıkmış oldu. ABD'de cinsel taciz, tecavüz ve pedofili hükümlüsü Jeffrey Epstein'in eski sevgilisi olan Ghislaine Maxwell, Temmuz 2020'de tutuklanmıştı.

Şu an New York'ta bir cezaevinde olan Maxwell'in davası bu yılın Temmuz ayında başlayacak. Son yapılan suçlamalara yönelik henüz avukatlarından bir açıklama gelmedi. Maxwell'e yöneltilen son iki suçlama, 2001-2004 arası yıllara ait.

Bundan önce dosyasında altı adet benzer suçlama vardı. Bunların dördü 1994-1997 arasında Jeffrey Epstein'in 14 yaşındaki çocukların cinsel istismarında aracı olma suçları; diğer ikisi ise 2016'ya ait "yalancı şahitlik" suçlarını kapsıyor.

2016 yılına ait ifadede Maxwell, Epstein'in "reşit olmayan kızlarla uygunsuz durumlarına" dair hiçbir tanıklığının olmadığını iddia etmiş; "Jeffrey'nin reşit olmayan kızlarla uygunsuz durumlarına dair asla bir şey görmedim." demişti.

Jeffrey Epstein'in eve gelen masözleri, rıza dışı birlikteliğe zorlayıp zorlamadığına ilişkin soruya ise şu yanıtı vermişti: "Evde bulunduğum tüm süre boyunca, böyle bir durumu görmedim, duymadım, şahit olmadım ve hatta bana böyle olayın yaşandığı bildirilmedi."

Maxwell ifadesinde, Epstein'e ait evlerde çalışması için 18 yaşın altında kimseyi tutmadığını veya toplu bir cinsel birliktelik içinde olmadığını da iddia etti. Yapmadığını iddia ettiği bu altı suçlamada suçlu bulunursa Maxwell, 35 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Bir dönem Epstein'in kız arkadaşı olan ve daha sonra, Epstein'ın genç kızlara cinsel tacizde bulunmasına yardımcı olduğu iddia edilen Maxwell, Epstein'in Temmuz 2019'da gözaltına alınmasından bu yana kamuoyu önünde görülmüyordu ve yeri bilinmiyordu.

New York'taki federal savcılar 2002-2005 yılları arasında Epstein'in New York'taki evi ve Florida'daki malikanesinde aralarında 14 yaşındaki kız çocuklarının da bulunduğu reşit olmayan kişilerle para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğine dair suçlamalar içeren bir iddianame hazırlamıştı.

Suçlamaları kabul etmeyen Epstein, Ağustos 2019'da Manhattan'da tutulduğu hücrede kendisini öldürmüştü.

Maxwell'in bağlantılarını kullanarak Epstein'ı Bill Clinton, ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in üçüncü çocuğu ve ikinci oğlu Prens Andrew gibi isimlerle tanıştırdığı belirtiliyor.

2 Temmuz 2020'de FBI tarafından New Hampshire eyaletindeki malikanesinde yakalanıp hakim karşısına çıkarılmak üzere New York'a gönderilen 59 yaşındaki Maxwell, Epstein hakkındaki cinsel istismar iddialarından haberi olmadığını öne sürüyor.