Teknoloji
27 Tem 2021 11:49 Son Güncelleme: 27 Tem 2021 11:52

Jeff Bezos’tan NASA’ya dudak uçuklatan teklif

Uzay yarışında rekabet iyice kızışıyor. Amazon ve Blue Origin kurucusu Jeff Bezos, NASA'nın kasasına tam iki milyar dolarlık teklif yaptı.

Bir dönem ABD ve Sovyetler Birliği arasında geçen uzay yarışı, bugünlerde milyarderler arasında yaşanıyor. Elon Musk ve Jeff Bezos gibi isimler, kurdukları şirketler ile başka gezegenlere ulaşmayı hedefliyor. Bu konuda adımlar geçtiğimiz birkaç yıl içinde geldi. İlk olarak Elon Musk şirketi SpaceX ile dikey kalkış ve iniş yapabilen roketler geliştirdi.

Shift Delete'te yer alan habere göre, kısa sürede ticari uzay uçuşlarının bir numaralı ismi olan Musk, uzaya bir şeyler göndermek isteyen herkesin kapısını çaldığı isim oldu. Hemen ardından ise Blue Origin ve Amazon kurucusu Jeff Bezos, çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz hafta hayallerini gerçekleştiren başarılı iş insanı, tamamı sivillerden oluşan ilk uzay yolculuğunu gerçekleştirdi. Bezos, şimdi ise çok daha büyük bir hedefin peşinde NASA.

BEZOS, NASA’YA TAM 2 MİLYAR DOLAR TEKLİF ETTİ
Başarılı uçuşların ardından kendine daha da güvenen Jeff Bezos, şirketi Blue Origin‘i yaklaşan Artemis, görevlerinin bir parçası yapmak istiyor. NASA tarafından yürütülen program yeni Ay görevlerini içeriyor. Artemis’in öneminin farkında olan ünlü milyarder, kendilerini de planlara dahil etmeleri karşılığında NASA’nın kasasına iki milyar dolar katkıda bulunmayı teklif etti.

Açık bir mektup yayınlayan Jeff Bezos, önerilen milyarlarca dolarlık katkının “NASA‘nın bütçe finansman açığını kapatacağını” söyledi. Teklifin zamanlaması ise dikkatlerden kaçmadı. Nisan ayında SpaceX ile anlaşan NASA, İnsan İniş Sistemi (HLS) için şirkete 2.9 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Ancak Blue Origin ve Dynetics karara itiraz etti. Geçtiğimiz hafta kabul edilen itiraz, SpaceX‘in sahip olduğu imtiyazları kaybetmesine neden olabilir.

Konuyla ilgili endişelerini sık sık dile getiren Jeff Bezos, “anlaşmanın önümüzdeki yıllarda anlamlı rekabete son vererek NASA‘nın başarılı ticari uzay programlarının kalıbını kıracağını” söyledi. Ayrıca “Bu görevin önemli olduğuna inanıyorum. Katkı sunmaktan onur duyuyorum ve bunu yapabilmek için finansal bir konumda olduğum için minnettarım.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde NASA yetkililerinin nasıl bir karar alacağı şimdilik gizemini koruyor. Ancak sunduğu argümanlar ve avantajlarla Jeff Bezos‘un yarışı önde götürdüğü ortada.