Dünya
07 Ağu 2022 18:39 Son Güncelleme: 07 Ağu 2022 18:43

İsrail-Filistin arasındaki gerilim artınca devreye Türkiye girdi: Saldırılar acilen durdurulmalı

Türk Dışişleri Bakanlığı, günlerdir Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı düzenleyen İsrail'e ve Mescid-i Aksa'ya baskın yapan Yahudi fanatiklere tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada İsrail'in tahrikkar saldırılarını durdurması gerektiği ifade edilerek, "İsrail hükümetine Haremi Şerif'in maneviyatına zarar verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz" denildi.

Ülkedeki her seçim öncesinde Gazze'ye yönelik baskısını artıran İsrail, yine aynı yöntemi izliyor. İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 5 Ağustos'ta başladığı saldırılarında aralarında 6 çocuk ve 2 kadının da bulunduğu 32 kişi hayatını kaybederken, 1 Kasım'da erken seçime hazırlanan İsrail'in gündeminde "Gazze'deki çatışma" merkeze yerleşti.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da saldırılar nedeniyle İsrail'e tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamada, "İsrail Hükümeti'ne Haremi Şerif'in maneviyatına zarar verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz. İsrail'in halen devam etmekte olarak sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Mescidi Aksa'daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden söz konusu tahrikkar eylemler bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracaktır" ifadelerine yer verildi.

"ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "İsrail'in, 5 Ağustos günü Gazze'ye yönelik başlattığı ve çocuklar dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarına ilaveten bugün, İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir ile fanatik Yahudi gruplar tarafından İsrail polisinin koruması altındaki Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlendiği öğrenilmiştir. İsrail'in halen devam etmekte olan sivillere yönelik saldırılarını ve Mescid-i Aksa'da ibadet girişimlerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz."

"BU TÜR EYLEMLERE İZİN VERİLMEMELİ"

"Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa'daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden söz konusu tahrikkar eylemlerin, bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracağı vurgulandı" ifadesi kullanılan açıklamada, İsrail hükümetine yönelik Harem-i Şerif'in statü ve maneviyatını hedef alan bu tür eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrının yinelendiği belirtildi.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırıları bugün de devam etmiş, aralarında İsrailli aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir'in de yer aldığı 2 bin 201 fanatik Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

BÖLGEDEKİ GERİLİM TIRMANMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almasıyla bölgede gerilim tırmandı.

Bunun ardından İsrail yönetimi ve güvenlik birimleri, İslami Cihad'ın misilleme yapabileceği gerekçesiyle Gazze çevresindeki bölgeleri sivil ulaşıma kapattı. İsrail'in kontrolündeki, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı da kapatıldı.