Dünya
05 Ağu 2022 11:02 Son Güncelleme: 05 Ağu 2022 11:07

First Lady’ye sahte FBI ajanı şoku

ABD’de gerçekleşen operasyonda gözaltına alınan sahte FBI ajanlarına ilişkin skandal iddialar gündem oldu. Sahte ajanların ABD devlet kademesinde üst düzey isimlerin yakınında bulunan kişileri de tuzağına düşürdüğü ortaya çıktı.

Geçen Nisan ayında Washington’da lüks bir daireye yapılan operasyon sonucunda gözaltına alınan 40 yaşındaki Arian Taherzadeh ve 35 yaşındaki Haider Ali’nin yaptıkları akıllara durgunluk verdi. 

2018 yılından bu yana federal ajanları taklit ettikleri ve kendilerine devlet görevlisi süsü vererek birçok kişiyi tuzağına düşürdüğü öne sürüldü.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yargılanması devam eden 40 yaşındaki Arian Taherzadeh'in yasalara aykırı şekilde silah bulundurmak ve şantaj yapmaktan dolayı suçlandığı belirtildi. Taherzadeh ve 35 yaşındaki sanık Haider Sher-Ali'nin Amerika Birleşik Devletleri Özel Polisi isimli sahte bir gizli kolluk kuvveti oluşturduğu ve bu sahte birime ait sahte polis kimlik bilgileri yaptığı açıklandı. Bakanlık yetkilileri, sanıkların belirtilen suçlar dışında askeri teçhizat, silah, mühimmat ve gözetleme ekipmanı stokladığını belirtti.

DEVLET GÖREVLİSİ OLDUKLARINI İDDİA EDEREK ŞANTAJ YAPTILAR
Milliyet’te yer alan haberde, savcılara göre, 2018’den bu yana kendilerini federal ajan olarak tanıtan Arian Taherzadeh ve Haider Ali, varlıklı insanları farklı gerekçelerle tehdit etti. Taherzadeh ve Ali, tehdit yoluyla çok sayıda bina ve daireye sahip oldu. Sanıklar, planlarını hayata geçirirken kendilerini kurbanlara iç güvenlik ajanı olarak tanıttı.

Taherzadeh'in tehdit yoluyla elde ettiği silah ve gayrimenkulün bir kısmını, görevleri arasında ABD başkanını korumak da olan gizli servis personeline verdiği tespit edildi. Savcılar, Taherzadeh'in zamanla taklit yeteneğini geliştirdiğini ve bir süre sonra kusursuz şekilde federal ajan taklidi yaptığını düşünüyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Taherzadeh ve Ali ile iletişimde olduğu tespit edilen 2 gizli servis personeli hakkında soruşturma başlatıldığı da belirtildi. Soruşturma tamamlanana kadar 2 personelin açığa alındığı açıklanırken, gizli servis hizmetinde görev alan personelin Taherzadeh ve Ali’den 90 bin dolar değerinde iki hediye daire aldığı iddia ediliyor.

FIRST LADY’NİN EKİBİNE SIZDILAR
Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, Arian Taherzadeh ve Haider Ali'nin temasta olduğu gizli servis görevlilerinden biri, ABD başkanı Joe Biden’in karısı first lady Jill Biden'ın koruma ekibinde görev alıyor. Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i korumakla görevli ajanların da olaya karıştığı belirtiliyor.

Taherzadeh’in, tehdit ve dolandırıcılık dışında sahip olduğu gözetleme ve takip ekipmanlarıyla pek çok kadını izlediği de açıklandı. Taherzadeh’in kadınları kayda aldığı ve sahip olduğu cinsel içerikli görüntüler ile birçok kişiye şantaj yaptığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıkan sanıkların yargılanması devam ediyor.

“ULUSAL GÜVENLİK TEHLİKE ALTINDA”
Geçen Nisan ayında yapılan operasyon sonucunda göz altına alınan Arian Taherzadeh ve Haider Ali hakkında ortaya atılan iddialar herkesi şoke etmiş, olayın detaylarını ortaya çıkmaya başlayınca durumun büyük bir skandal olduğu anlaşılmıştı. FBI'ın cezai soruşturmalarından sorumlusu, emekli müdür yardımcısı Chris Swecker, bu durumun ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu söyleyerek, "Bir kişi Gizli Servis'e sızabilirse ABD Başkanı Joe Biden'a ve ailesine ulaşabilir. Bunun için gerekli olan hayati bilgileri alabilirler. Bu, ulusal güvenliğin ihlal edildiğini gösteren bir olay” ifadelerini kullanmıştı.