Gündem
06 Şub 2024 11:50 Son Güncelleme: 06 Şub 2024 12:00

CHP’li isimden çarpıcı çıkış: Adaylığı geri mi çekilecek? Protestolar gündem olmuştu….

6 Şubat'taki depremlerin yıl dönümündeki anma töreninde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a yönelik protestolar gündem oldu. 31 Mart'ta yeniden aday gösterilen Savaş'la ilgili CHP'den dikkat çeken bir çıkış geldi.

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat Kahramanmaraş'ta peş peşe meydana gelen ve toplamda 11 ilde büyük yıkımlara neden olan asrın felaketinin yıl dönümünde Türkiye'nin dört bir yanında anma programları düzenleniyor. Depremlerde en büyük yıkımın yaşandığı kentlerden Hatay'daki anma törenine ise protestolar damga vurdu.

FAHRETTİN KOCA VE LÜTFÜ SAVAŞ'A TEPKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tepkilerin odağında yer aldı. Alandaki vatandaşlar iki ismi de protesto ederken Lütfü Savaş'la ilgili CHP'den dikkat çeken bir açıklama geldi.

CHP'DEN PROTESTOLAR SONRASI 'LÜTFÜ SAVAŞ' ÇIKIŞI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, katıldığı bir canlı yayında 'CHP'nin yetkili kurulları Lütfü Savaş'ı neden aday gösterdi?' sorusuna yanıt verdi.

"ANKETLERDE ÖNDE ÇIKMIŞTI AMA…"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın anketlerde önde çıktığı için aday gösterildiğini söyleyen Ağbaba, yaşanan protestolarla ilgili "Anketlerde önde çıkmıştı ama parti bir karar verecektir" ifadelerini kullandı.

Veli Ağbaba şu ifadeleri kullandı:

"Genel Başkanımız en başından beri 'Ankete bakacağım, vatandaş ne diyor ona bakacağım' dedi. Anketlerin tamamında Lütfü Savaş önde çıktı. Genel Başkanımız Savaş'ı aday göstermeseydi 'Kurultay nedeniyle hesaplaşıyor' denilecekti. Bundan da biraz uzak duruldu. Kamuoyu tarafından tartışılıyor, parti de bir karar verecektir bununla ilgili. Genel merkezimiz yetkisinde olan bir şey. Bizim açımızdan da değerlendirilmesi gereken nokta. Bütün suçu Savaş'a yıkmanın anlamı yok ama herkesin de buradan payını çıkarması lazım."

Ağbaba'nın açıklamaları 'Lütfü Savaş'ın adaylığı geri mi çekilecek?' sorusunu akıllara getirdi.