Dünya
05 Kas 2020 11:10 Son Güncelleme: 05 Kas 2020 11:18

Charlie Hebdo’dan terör saldırılarına 'kankan danslı' yanıt!

Dini değerleri aşağılayan yayınlarıyla hedefte olan Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo, Fransa'nın iki kafa kesme vakası dahil dinci terör saldırısı dalgasına uğramasının ardından dikkat çeken bir kapak daha hazırladı.

Google Haberlere Abone ol

İslamcı tepkilere ve terör saldırılarına meydan okuyan bir kapak yapan Charlie Hebdo hiciv dergisi, 1830 yılında Moulin Rouge kabaresinde doğan ve Paris'le özdeşleşen “kankan” dansına atıf yaptı. Dergi, kapakta kesik kafalarını ellerinde tutarak kankan yapan kadın dansçılar çizerek "Fransa daima Fransa olacaktır" diye yazdı.

Charlie Hebdo yönetimi, derginin cumhuriyete zarar vermek isteyenlere kafa tutmaya devam edeceği açıklamasını yaparak şöyle dedi:

"Fransa Müslümanlarla Müslüman olmayanlar, inananlarla inanmayanlar, Fransız kökenlilerle göçmen arka planlı Fransızlar arasında bölünmüş değildir. Fransa demokrat olanlarla olmayanlar arasında bölünmüştür."

İşte o kapak:

 

NE OLMUŞTU

Fransa'nın başkenti Paris'te 16 Ekim Cuma akşamı bir saldırgan, okulda Hz. Muhammed'e hakaret edip öğrencilere uygunsuz karikatür gösterdiği gerekçesiyle tarih öğretmeni Samuel Paty'nin kafasını keserek öldürmüştü.

Olayın hemen ardından polis tarafından vurularak öldürülen katil zanlısının 18 yaşında Moskova doğumlu Çeçen bir mülteci olduğu ve Fransa'ya 10 sene önce ailesiyle birlikte göç ettiği ortaya çıkmıştı.

Öte yandan, Fransa’nın Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında da geçen hafta bıçaklı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda üç kişi hayatını kaybetmiş, kurbanlardan biri ise kafası kesilerek öldürülmüştü.

Saldırıyla ilgili soruşturma başlatılmış ve Fransa genelinde ise terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine getirilmişti.