Dünya
10 Ağu 2020 13:09 Son Güncelleme: 10 Ağu 2020 15:28

Canlı yayında gazeteye polis baskını: Medya imparatoruna ters kelepçe!

Çin'e Hong Kong üzerinde daha fazla güç veren yasanın ardından, ülkenin çok satan gazetelerinden Apple Daily'e polis baskın yaptı. Gazetenin sahibi iş insanı Jimmy Lai'yi gözaltına aldı.

Google Haberlere Abone ol

Çin’in Hong Kong’un özerk yapısını değiştirmesi beklenen güvenlik yasasının onaylanmasıyla birlikte polis, Hong Kong’un çok satan gazetelerinden Apple Daily’e bir baskın düzenledi.

Sabah saatlerinde polis gazetenin sahibi olan ve medya imparatoru olarak da bilinen Jimmy Lai gözaltına alındı. Pekin yönetiminin en sert muhalifi olarak bilinen 71 yaşındaki Lai’nin gözaltına alındığı anlar Apple Daily’nin Facebook sayfasında canlı yayınlandı.

Apple Daily’nin Yayın Yönetmeni Ryan Law, "Bu her zamanki durum. Gazete bu baskından etkilenmeyecektir." dedi.

Ülkenin önde gelen medya sahiplerinden biri olan Lai, sık sık Washington’a giderek aralarında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da olmak üzere birçok üst düzey yetkiliyle bir araya geliyordu.

OĞLU DA GÖZALTINA ALINDI

Hong Kong polisi, "Yaşları 39-72 arasında olan 7 adamı yeni güvenlik yasasını ihlal ettikleri şüphesiyle gözaltına aldık." dedi.

Apple Daily, Lai’nin oğlu Ian’ın da evinde gözaltına alındığını açıkladı. Gazete, özellikle üst düzey yöneticilerin hedefte olduğunu ve polisin bu isimlerin evlerine baskın düzenlediğini yazdı.

Daha sonra elleri kelepçeli olarak ofise geri götürülen Lai, "Beni gözaltına almaları gerekiyor değil mi? Ne düşünebilirim ki." ifadesini kullandı.

Yeni yasa ile polis belgelere, ekipmanlara ve finansal varlıklara el koyabilme yetkisine sahip.