Teknoloji
27 Eki 2022 14:23 Son Güncelleme: 27 Eki 2022 14:24

Bitcoin’i bekleyen büyük tehlike: Madencilik maliyeti artıyor

Bitcoin üretmenin maliyeti artarken madenciliğin kârlılığı azalıyor. Bu da pek çok madencinin üretimden çekilebileceği anlamına geliyor.

Bitcoin madenciliğinin maliyeti arttı. 1 Bitcoin üretmenin maliyeti 19,3 bin dolara yani Bitcoin’in halihazırdaki değerine çok yakın bir rakama ulaşırken bu rakam madencilik faaliyetinin geleceği için büyük tehlike oluşturuyor.

Kripto teknolojisi için finansal ölçümler yapan Glassnode’un son haftalık raporuna göre, Bitcoin üretimi hash oranındaki artış nedenilye nedeniyle son zamanlarda sert bir şekilde yükseldi.

Madencilik zorluğunun değişkenlerini dikkate alarak ortalama maliyeti hesaplayan Zorluk Regresyon Modeli’ne göre Bitcoin üretim maliyeti geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’in halihazırdaki değerine yakınlaştı.

BİTCOİN’İN MALİYETİ ARTIYOR
Buna göre, madencilerin 1 bitcoin üretmek için ortalama 19,3 bin dolar civarında bir harcama yapması gerekiyor. Bu da şu anda ortalama bir madencinin çok az kâr elde edeceği veya hiç kar elde etmeyeceği anlamına geliyor.

Madencilerin üretimden vazgeçip vazgeçmeyeceğini ise Bitcoin’in değeri belirleyecek. Bitcoin son dönemde küresel piyasalarda yaşanan sıkılaştırma ve enflasyon dalgası yüzünden 20 bin dolar seviyesinin hemen altında yatay seyir izlese de dün bu eşiği kırarak 20 bin 700 dolara kadar yükselmişti.

HASH ORANI NEDİR VE NEDEN ARTIYOR?
Kripto para madenciliği yapan kullanıcılar, sistemin belirlediği hash'leri anlamlı hale getirerek sistemin oluşturduğu ödülleri kripto para olarak elde ediyor. Hash oranı kavramı ise kullanıcıların ne kadar hızla kazım yapabileceğini belirliyor.

Hash oranının ve anlık işlem gücünün yüksek olması ise o blok zincirin birçok saldırıya karşı daha güvenli olduğu anlamına gelse de bu oranın artması Bitcoin üretimini de zorlaştırıyor.

2018’DE DE YAŞANMIŞTI
Raporda ayrıca üretim maliyetinin fiyatı aştığı en son zamanın 2018’in ortası olduğu hatırlatılırken bunun aylarca devam eden bir madenci kaybını tetiklediğini belirtildi.

Bu maliyet bundan sonra yükselmeye devam ederse ve Bitcoin fiyatında da herhangi bir artış yaşanmazsa benzer bir olayın tekrar gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Bybit’in kripto bülteninde Bitcoin madencilerinin iki yılın en büyük zorluğundan sonra artan baskıyla karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Bültende, “Birçok kişi 2018'dekine benzer devasa bir madenci teslimiyetinin ufukta görünmesinden korkarken, Arcane Research bunun aksini savunuyor. Bu yıl hash oranındaki büyüme, 2018'deki blok üretimindeki öngörülemeyen değişikliklerin aksine, nispeten tutarlı ve iyi tempolu olduğu yönünde” ifadelerine yer verildi.

 

ETİKETLER
#Bitcoin #madenci