Dünya
16 Tem 2022 11:37 Son Güncelleme: 16 Tem 2022 11:41

Biden'dan 'Cemal Kaşıkçı cinayeti' sorusuna yanıt: Ne aptalca bir soru

ABD Başkanı Biden, Suudi Arabistan'ın Cidde kenti ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili gelen soruları geçiştirmek istedi, "Ne aptalca bir soru" yanıtı verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ve Riyad hükümeti bakanlarıyla yaptığı görüşmeler sonrası katıldığı basın toplantısında "Cemal Kaşıkçı cinayetine benzer bir cinayetin daha olma olasılığı" ile ilgili soruya "Ne aptalca bir soru" yanıtı verdi. Biden, Cidde'ye "Veliaht Prens'le görüşmek için gelmediğini" de söyledi.

Beyaz Saray Biden'ın Cidde'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalar ve gazetecilerin sorularına verdiği yanıtları yayınladı.

'RUSYA VEYA ÇİN'E BOŞLUK BIRAKMAYACAĞIZ'
Buna göre, tüm Suudi Arabistan hükümeti yetkilileriyle görüşme fırsatı bulduğunu belirten Biden, "Camp David Anlaşmaları'ndan yaklaşık 40 yıl sonra ilk kez Kızıldeniz'deki Tiran Adası'ndan ABD askerlerinin ayrılacağı", "Yemen'de ateşkesin uzatılmasında uzlaşıldığı", "Suudi Arabistan'ın yeşil enerji dahil alt yapısının güçlendirileceği" gibi konularda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Biden, "Bu ziyaret, ABD'yi bu bölgede gelecekte yeniden konumlandırmakla ilgili, Orta Doğu'da Rusya veya Çin'in doldurabileceği bir boşluk bırakmayacağız. Ve sonuçlar alıyoruz" dedi.

'SELMAN, CİNAYETTEN SORUMLU OLMADIĞINI SÖYLEDİ'
Biden, Veliaht Prens Selman'la görüşmesinde, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda 2018 yılında öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yaşanan diyaloğu da anlattı. Buna göre, Selman'ın "cinayetten kişisel olarak sorumlu olmadığını söylediğini" belirten Biden, konuyla ilgili soruların devam etmesi üzerine "Buraya Veliaht Prens ile görüşmeye gelmedim. Buraya, KİK ve dokuz ülkeyle birlikte ABD'nin ihtiyaçlarıyla ilgilenmek, burada bir boşluk bırakmamak için geldim" diye konuştu. Biden, küresel petrol fiyatlarında da ileriki günlerde düşüş olacağını savundu.

'NASIL TAHMİN EDEBİLİRİM?'
Biden, Suudileri "parya" olarak tanımladığı sözlerinin hatırlatılması üzerine "Söylediğim hiçbir şeyden pişman değilim, Kaşıkçı'nın başına gelenler dehşet vericiydi" dedi. ABD Başkanı, "Cemal Kaşıkçı gibi başka bir cinayetin yaşanmayacağından nasıl emin olabilirsiniz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Ne aptalca bir soru. Bunlardan herhangi birinden nasıl emin olabilirim? Bir daha böyle bir şey olursa, çok daha fazla yanıt alacaklarını açıkça belirttim. Bırakın burayı, dünyanın herhangi bir yerinde ne olacağını nasıl tahmin edebilirim?"

18 ANLAŞMA VE MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
Suudi Arabistan'ın haber ajansı SPA'ya göre, Biden'ın ziyaretinde 18 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşmalardan 13'ünün, Suudi Arabistan'daki Enerji ve Yatırım bakanlıklarının yanı sıra Jubail ve Yanbu Kraliyet Komisyonu ile ABD Havacılık Şirketi Boeing, Raytheon Savunma Sanayii, tıbbi cihaz şirketi Medtronic ve yazılım şirketi Digital Diagnostics gibi önde gelen bir grup Amerikan şirketi arasında imzalandığı ifade edildi.

Buna göre, Suudi Arabistan Uzay Dairesi ile ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) arasında Ay Keşif Programı Artemis projesine onay verildi. İki ülke arasında ayrıca, temiz enerji ve halk sağlığı, tıbbi bilimler ve araştırma alanlarında mutabakat zaptları imzalandı.

BUGÜN ABD'YE DÖNÜYOR
Kudüs, Tel Aviv, Beytüllahim ve Cidde'yi kapsayan Orta Doğu ziyaretini bugün tamamlayacak olan Biden, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısı sonrası ABD'ye geri dönecek. Biden, Riyad yönetiminin hava sahasını İsrail'e açma kararının ardından Tel Aviv'den doğrudan Suudi Arabistan'a giden ilk ABD Başkanı olmuştu.