Politika
25 Kas 2021 07:17 Son Güncelleme: 25 Kas 2021 07:18

Bahçeli’nin ‘tartışılamaz’ açıklaması sonrası çarpıcı iddia! ‘Erdoğan’a tuzağıydı…’

KARAR TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un konuğu olan Kültür ve Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Bahçeli ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

KARAR TV'ye çarpıcı açıklamalarda bulunan Kültür ve Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, siyasette devam eden 50+1 tartışmalarına kayıtsız kalmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hata yaptık" dediği 50+1 hakkında Çelik, "Bahçeli'nin Erdoğan'a tuzağıydı" diye konuştu.

"BAHÇELİ, RACON KESİYOR"

"Her iktidar muhalefete düştüğünde sorgulanacaktır" diyen Çelik, "Tayyip Bey'in iyi siyasetçi olduğu tartışmasız. Ama bir peygamber öngörüsü yok. Neticede hayatında artılar eksiler var. Yenikapı ruhu ne kadar güzeldi. Şimdi gel gelelim Bahçeli racon kesiyor. Bunu doğru bulmuyorum" dedi.

BAHÇELİ, YÜZDE 50+1 İÇİN NE DEMİŞTİ?

MHP lideri, geçtiğimiz hafta partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yüzde 50 + 1 tartışması için şu ifadeleri kullanmıştı:

İP başkanı yüzde 50+1'in şahsıma sorulmasını istemiş. Ekranlarda hala 50+1 tartışması devam etmektedir. Bilen de bilmeyen de atıp tutmaktadır. Şimdi beni iyi dinlesinler. Cumhurbaşkanı’nın iki turlu seçimle, halk tarafından, salt çoğunlukla yani 50+1 seçilme kuralı 21 Ekim 2007 tarihli anayasa değişikliği ile getirilmiştir. 16 Nisan 2017 tarihli halk oylaması ile Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne geçilmiş, seçim usulü değiştirilmemiştir. Dünyada cumhurbaşkanı veya devlet başkanını halkın seçtiği 99 ülkede 50+1 alan adayın seçilmesi anayasal norm olarak kabul edilmiştir. 103 ülkede halk seçerken bunlardan 99'unda salt çoğunluk uygulanmaktadır. Halk tarafından seçilmesinde uygulanan ikinci usul, yüzde 40+10 sistemidir. Bu sistem sadece Bolivya, Arjantin, Ekvator ve Kosta Rika'da geçerlidir. İlk turda yüzde 40 alıp yakın rakibine yüzde 10 fark atanın seçilmesi esastır. Bu ülkelerde aslında geçerli oyların salt çoğunluğu, kısaca 50+1 şartı aranmakta.

MASUM BİR TALEP DEĞİL

Tek turda yüzde 40'la seçilmeyi öngören ülke örneği dünya üzerinde yoktur. Böylesi bir tercih olması halinde yürütmenin demokratik meşruiyet sorunu doğacaktır. Cumhurbaşkanını halkın seçtiği tüm sistemlerde geçerli oyların salt çoğunluğu ile seçilmesi temel kaidedir. Değiştirmeye kalkmak, bu konuyu tartışmaya açmak yönetim sistemine güvensizliği körükleyecektir. Bu masum bir talep değildir. Bize göre Cumhurbaşkanlığı Sistemi lehine en güçlü argümanlardan biri 50+1 oyla iktidara gelmek için partiler arası uzlaşı ve kutuplaşmanın azalmasıdır.