Gündem
01 Eyl 2023 07:39 Son Güncelleme: 01 Eyl 2023 07:40

Ahmet Hakan’dan ‘içki yasağı’ değerlendirmesi! ‘Üç şey söyleyeceğim’ diyerek seslendi…

İstanbul Valiliği'nin genelgesini değerlendiren Ahmet Hakan, "Gelin içki konusunu dindarlık/sekülerlik bağlamından çıkaralım" çağrısı yaptı.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, laikliğin içki odaklı tanımlanmasından vazgeçilmesi gerektiğini, her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye'de de içkiyle ilgili sınırlamaların olabileceğini savundu. Hakan, "Gelin içki konusunu dindarlık/sekülerlik bağlamından çıkaralım" çağrısı yaptı.

"İçki meselesiyle ilgili üç şey söyleyeceğim" diyen Ahmet Hakan, şunları kaydetti:

"Birinci şey: Dindar, muhafazakâr kesimlere sesleniyorum: Kendi inançlarınızın gereklerini kamu alanına dayatma hevesine girmeyin. Bu konuda samimi bir tutum alın. Sizin böyle bir heves içinde olmadığınızdan herkesin emin olmasını sağlayın. Böylece içkiyle ilgili gayet makul sayılabilecek düzenlemelerin bile kuşkuyla karşılanmasına meydan vermemiş olun.

İkinci şey: Laik, seküler kesimlere sesleniyorum: Laikliği, demokrasiyi, özgürlükleri içki odaklı tanımlamaktan vazgeçin. Her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de içkiyle ilgili sınırlamaların yapılabileceğini kabul edin. Atılan her adımı kuşkuyla karşılamaktan vazgeçin. Atılan her adım karşısında “Bunlar içkiyi yasaklamak için bu adımı atıyorlar” diye ortaya çıkmayın.

Üçüncü şey: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum: Gelin içki konusunu dindarlık/sekülerlik bağlamından çıkaralım. İçki içenin de içki içmeyenin de üzerinde uzlaşacağı makul sınırlamalarda anlaşalım. Medeni ülkelerdeki sınırlamaları örnek olarak alalım. Bu konuyu ideolojik mevzi kapma savaşı haline getirmeyelim. Bir arada yaşama kültürünü hep birlikte yeşertelim."