Dünya
10 Haz 2023 12:06 Son Güncelleme: 10 Haz 2023 12:12

40 gün önce düşen uçaktan kurtulan 4 çocuk ormanda bulundu; meyve yiyerek hayatta kalmışlar

Kolombiya’da 1 Mayıs’ta Amazon ormanlarına düştüğü belirtilen ve 17 Mayıs’ta enkazı bulunan uçak kazasından 40 gün sonra bir mucize haberi geldi. Uçağın içinde yolcular arasında bulunan 12 aylık bir bebek ile dört, dokuz ve on üç yaşlarındaki dört çocuğa 40 gün sonra canlı olarak ulaşıldı.

Kolombiya'da 40 gün önce düşen küçük uçaktan sağ çıktıkları belirtilen ancak ulaşılamayan 4 çocuğun, günlerdir süren aramalar sonucu ormanda sağ bulunması ülkeyi sevince boğdu. Aralarında 12 aylık bebeğin de bulunduğu kardeşlerin meyve yiyerek hayatta kaldığı bildirildi.

Kolombiya’da, 1 Mayıs’ta içindeki 7 kişiyle kaybolan ve 17 Mayıs’ta enkazı bulunan küçük uçaktaki 4 çocuk, günlerdir askeri uçaklarla ve köpeklerle ormanda süren aramalar sonucu kurtarıldı.

Ülkenin güneyindeki ormanda 17 Mayıs’ta enkazı bulunan küçük uçakta, çocukların annesi dahil 4 yetişkinin cesedi tespit edilmişti. Sağ olduğu bildirilen ve izlerine rastlanan çocuklara ise ulaşılamamıştı.

Yetkililerin kardeşlerle ilgili 18 Mayıs’taki açıklamasında, çocuklar hayatta olduğu belirtilmiş ancak akıbetleri doğrulanamamıştı.

MUCİZE OLARAK DUYURULDU

Kolombiya hükümeti dün en büyüğü 13 yaşında, en küçüğü 12 aylık olan üçü kız biri oğlan 4 kardeşin ormanda sağ bulunduğunu doğrulayarak çocukların fotoğraflarını paylaştı. Devlet Başkanı Gustavo Petro da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Tüm ülke için büyük sevinç! 40 gün önce Kolombiya ormanlarında kaybolan 4 çocuk sağ bulundu" ifadesini kullandı.

Haftalardır çocukların sağ bulunması için yoğun bir arama faaliyeti yürüten Kolombiya ordusu haberi "Mucize" olarak duyurdu. Açıklamada, dört kardeşin Caqueta yönetim belgesine bağlı ormanlıkta yerlerinin tespit edildiği kaydedilerek, "Mucize, Mucize, Mucize" ifadesine yer verildi.

Askeri personel tarafından bulunan ve hemen başkent Bogota'da hastaneye kaldırılan çocukların "sıvı kaybı" ve "böcek ısırığı" kaynaklı sağlık sorunları yaşadığı bildirildi.

Dört kardeşin ormanda derme çatma bir sığınak yapıp meyve yiyerek hayatta kaldığı kaydedildi.

Yerli toplumundan olduğu belirtilen 13, 9, 4 ve 1 yaşındaki çocukların uçağın düştüğü yere yakın bir alanda bulunduğu aktarıldı. Dört kardeşin büyükbabası Narcizo Mucutuy, kurtarma haberinin kendisini sevince boğduğunu söyledi.