Sağlık
20 Eyl 2023 10:48 Son Güncelleme: 20 Eyl 2023 10:49

Uzmanlardan ‘üçlü salgın’ uyarısı! Soğuk algınlığıyla karıştırılıyor…

ABD’de uzmanlar, Kovid-19’un artık hafif belirtiler göstermesi nedeniyle soğuk algınlığı veya alerjiden ayırt edilmesinin zorlaştığını belirterek, üçlü salgın uyarısında bulundu.

“Başımı kaldıramıyorum, Kovid-19 mu oldum yoksa grip mi anlayamadım” şeklindeki cümleler, bu günlerde yaygın şikâyetler arasında! Çünkü test yaptırmamış, kendisine teşhis konulmamış bu tür hastalar, söz konusu hastalıkları belirtilerin benzerliği nedeniyle birbirine karıştırabiliyor.

Nitekim ABD’de doktorlar, Kovid-19 hastalarını alerjisi veya soğuk algınlığı olanlardan ayırmanın giderek zorlaştığını belirterek ülkenin “üçlü salgınla” karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu kış ABD’de Kovid-19, grip ve RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) üçlü salgınının meydana gelebileceğini açıkladı.

HAFİF SEMPTOMLAR

Pandemiden en fazla etkilenen kentlerden New York’taki Mount Sinai hastane ağının acil tıp operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Dr. Erick Eiting, şu anda gördüğü hemen her Kovid-19 hastasının “gerçekten hafif semptomlara” sahip olduğunu söyledi. Eiting, “Hastaların, Kovid-19’a yakalandığını bilmemizin tek yolu, onları test ediyor olmamızdı. Artık daha önce gördüğümüz tipik semptomlarla karşılaşmıyoruz” dedi.

RSV, astım veya polen alerjisinde olduğu gibi çok fazla burun tıkanıklığı, hapşırma, genellikle de hafif bir boğaz ağrısının görüldüğünü belirten Eiting, Kovid-19’un ayrıca ateşe, baş ağrısına, yorgunluğa ve öksürüğe de neden olabildiğini ancak bu belirtilerin giderek az görüldüğünü ifade etti.

‘VAKA ARTIYOR AMA ÖLÜM SAYISI AZ’

Resmi veriler, ABD genelinde, Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerin 2 Eylül’e kadar olan son haftada yaklaşık yüzde 9 arttığını gösteriyor. Şu anda ABD’de her hafta yaklaşık 18.800 kişide Kovid-19 tespit edilirken, bu da günde 2.700 vakaya denk geliyor. Ancak yükselişe rağmen aşıların etkisi ve daha önce virüse yakalananların bağışıklık geliştirmesiyle ölüm oranlarının düşük olduğu belirtildi.

BAKAN KOCA: ENDİŞEYE GEREK YOK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’un Eris varyantıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı. Koca, Eris varyantının sınırlı sayıda Türkiye’de de görüldüğünü anımsatarak, “Bunda endişe edilecek bir şey yok. Bilim insanları üzerinde konuşabilirler ama halkımız için gündem olmaya değer değil. Yaşlılarımızın, kronik hastalığı olanların her zamanki gibi kendilerine dikkat etmelerini daha önce söylemiştim” dedi.