Polemik & Kulis
16 Ara 2021 07:20 Son Güncelleme: 16 Ara 2021 07:25

TÜGVA sızıntılarıyla ilgili Berat Albayrak iddiası! ‘İntikamını almak istedi…’

Barış Pehlivan, bugün kaleme aldığı yazısında Ekim ayında TÜGVA'dan yapılan belge sızıntılarıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugün kaleme aldığı yazısında Ekim ayında TÜGVA'dan yapılan belge sızıntılarıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

TÜGVA belgelerini sızdırmaktan tutuklanan Ramazan Aydoğdu için “TÜGVA Başkanı’nın tarif ettiği kişi miydi? Hayır” ifadelerini kullanan Pehlivan, ‘Albayrak için kurban oldu’ başlıklı yazısına şöyle devam etti:

“Yani, ‘Belgesi Emniyet’te de var’ denilerek işaret edilen şüpheliyle tutuklanan kişi farklı mıydı?

Evet.

İddia o ki sır Berat Albayrak’taydı.

Zira...

GERÇEK SUÇLU ASLINDA KİM?

Evet, Türkiye’nin haftalarca tartıştığı sızıntıları yapmakla suçlanan Ramazan Aydoğdu eski bir TÜGVA yöneticisiydi. Evet, mevcut TÜGVA yönetimiyle de kavga halindeydi. Evet, onların CHP’ye kurdukları bir tezgâhı da gazetecilerle paylaşmıştı. Hatta ve hatta, bunun için yeni e-posta ve sosyal medya hesapları da açmıştı. Tüm bunlar gerçekti.

Ancak bu gerçeklik, onun kurban olarak seçilmesine yol açacaktı. Zira dosya içindeki raporlardan şunu anlıyordunuz: Sızıntılar Türkiye’yi sarstıktan haftalar sonra, Ramazan Aydoğdu da bunu fırsat bilerek TÜGVA yönetiminden intikamını almak istedi. Bunun için yaptığı ama dikkate alınmayan paylaşımlar, yapmadığı ama herkesin konuştuğu paylaşımların delili oldu. Onu tüm TÜGVA sızıntılarının faili olmakla suçlayan isimsiz bir ihbar mektubu da yazıldı. Böylece her şey tamamdı, Aydoğdu artık dört duvar arasındaydı.

Şimdi..

Tam da burada çok kritik iddialar masadaydı.

Perde arkasında konuşulan şuydu:

TÜGVA, asıl sızıntıları yapan kişinin FETÖ’den cezalandırılan eski yöneticilerinden E.E. olduğunu düşünüyordu. Ancak o kişinin ifşa edilmesi, tüm gözlerin eski TÜGVA Başkanı İsmail Emanet’in dönemine çevrilmesine yol açacaktı. Emanet demek de kuzeni olduğu belirtilen Berat Albayrak demekti.

Bu kritik iddiayı tutuklu Ramazan Aydoğdu’nun avukatı Ali Aktaş’a sordum. Bakın, neler dedi:

“TÜGVA’da 2018 Aralık ayında yönetim değişti. Ve İsmail Emanet görevi bırakarak Berat Albayrak’ın başdanışmanlarından biri oldu. Sızdırılan belgeler ise 2016 ve öncesine ait. Yani, kamuoyuna yansıyan belgelerin hukuki, siyasi ve ahlaki sorumluluğu 2016 öncesi yönetimine ait. Bu sorumluluktan kaçmak isteyenler, isimsiz bir ihbar mektubu ile Ramazan Aydoğdu’nun tutuklanmasını sağladılar. Belgelerdeki kişisel verileri TÜGVA bilgisayarlarında arşivleyenler önceki yönetimdir. Belgelerin içerdiği nepotizmin faili de onlar olmak durumundadır. Bunun toplumca ya da en azından AK Parti tabanında sorgulanmasının önüne geçmek için bu soruşturmada Aydoğdu tutuklandı.”

Sahi, TÜGVA sızıntılarına dair soruşturma dosyasından bir kopyayı incelemek için aldıran eski AKP’li bakan da kimdi acaba?

Tüm sistem tipiye tutuldu, hepimiz üşüyoruz. Ama öyle ya, karanlığın da sonu var, bir gün bahar gelecek...”

Yazının tamamı için tıklayın!

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz Ekim ayında TÜGVA'dan yapılan ve 2016 öncesine ait olan belge sızıntıları, kamuoyunda oldukça geniş bir yer buldu. Sızıntıları yaptığı iddia edilen TÜGVA eski yöneticisi Ramazan Aydoğdu tutuklandı.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, ortaya çıkan belgelerin ‘daha sonra tahliye edilen bir FETÖ tutuklusu’ tarafından sızdırıldığını söyledi. Eminoğlu, belgeleri sızdıran isimle ilgili “FETÖ’den tutuklandı, bunun bilgisi, belgesi Emniyet’te de var” açıklamasını yaptı.