Teknoloji
21 Şub 2024 10:10 Son Güncelleme: 21 Şub 2024 10:13

Teknoloji devlerinden akıllı yüzük hamlesi

Teknoloji devi Apple, kullanıcılarının sağlığını daha yakından ve kolayca takip edebilmek adına akıllı yüzük geliştiriyor. Markanın telefon dünyasındaki rakibi Samsung'ta bir benzeri olarak Galaxy Ring isimli bir akıllı yüzük üzerinde çalışıyor.

Teknoloji şirketleri akıllı saatleriyle kullanıcıların kalp ritmini ölçmesini, uyku takibi yapabilmesini ve yaktığı kaloriyi görebilmesini sağlarken, saatler geliştikçe bu ölçümlerin çok daha fazlasını yapabilmeye başladı. Ancak saatlerin batarya ömrü ve konfor oranları, şirketleri yeni bir alana yöneltti: Akıllı yüzük.

Gazete Oksijen'in aktardığına göre Apple, kullanıcıların sağlık tarafında ölçümlerini yakından takip etmek için parmağa takılabilen özel bir akıllı yüzük geliştiriyor. Bu çerçevede Apple birkaç patentin de gösterdiği gibi, birkaç yıldır giyilebilir bir yüzük fikriyle uğraşıyor, ancak Samsung'un da benzer bir yüzük üzerinde çalıştığı biliniyor. Macrumors'un haberine göre Apple'ın CEO'su Tim Cook'un "ilk değil, en iyi ol" sloganı düşünüldüğünde akıllı yüzüğü ilk olarak Samsung'un satışa sunacağı düşünülüyor. Samsung'un akıllı yüzük alanında yapabileceklerini yakından izlemeyi planlayan Apple, kendine bu doğrultuda bir rota çizebilir.

Electronic Times'a göre Apple, akıllı bir yüzüğün şarj olmadan çok daha uzun süre parmaklarda kalabilmesi ve uyurken daha konforlu bir yapı sunması nedeniyle yüzük üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Apple'ın bu fikri giyilebilir cihazlar serisinde uygulanabilir bir genişleme olarak ciddi bir şekilde değerlendirdiği belirtilirken, şirketin NFC özellikli parmağa takılan bir cihazla (yüzükle) ilgili patentler için giderek daha fazla başvuruda bulunduğu dikkat çekiyor.

Apple'ın çalışmaları bir yana, Samsung'un akıllı yüzüğü çok daha erken karşımıza çıkabilir. Samsung'un Temmuz ayının ikinci yarısında gerçekleşmesi muhtemel ikinci Galaxy Unpacked 2024 etkinliğinde bir Galaxy Ring tanıtabileceği düşünülüyor. Koreli firma Ocak ayındaki ilk Unpacked etkinliğinde Galaxy S24 serisini tanıtmıştı. Galaxy Ring'in kan akışını ölçme özelliğinin yanı sıra EKG izleme, uyku takibi ve diğer cihazları kontrol etme ve uzaktan kablosuz ödeme yapma işlevlerine de sahip olması bekleniyor. Akıllı yüzüğün boyutlarının da çeşit çeşit olması ve farklı kullanıcılara hitap etmesi kuvvetle muhtemel.

 

Gelişmekte olan akıllı yüzük kategorisine şu anda ilk olarak 2015 yılında Finlandiyalı sağlık teknolojisi şirketi Oura tarafından piyasaya sürülen Oura Ring öncülük ediyor. Cihaz aktivite, kalp atış hızı, solunum hızı ve uyku verilerini topluyor ve bunları Bluetooth aracılığıyla Oura uygulamasına aktarıyor. Şimdi üçüncü neslinde olan cihaz aynı zamanda vücut ısısını ve adet döngüsünü de takip edebiliyor ve pilinin tek bir şarjla bir hafta dayandığı belirtiliyor.