Teknoloji
06 Tem 2024 18:16 Son Güncelleme: 06 Tem 2024 18:19

1,4 milyar kullanıcıya siber saldırı uyarısı

Teknoloji devi Apple, siber saldırının ardından 1,4 milyar iPhone kullanıcısına acil uyarı mesajı gönderdi. Teknoloji devi, gönderdiği mesajda potansiyel tehditlerin nasıl ayırt edilebileceğini ve saldırılardan nasıl korunulabileceğini aktardı.

Teknoloji uzmanlarının Apple Kimliklerini hedef alan yeni bir siber saldırıyı ortaya çıkarmasının teknoloji devi alarma geçti.

Teknoloji devi Apple, 1,46 milyar iPhone kullanıcısına acil bir uyarı mesajı gönderdi.

ntv'de yer alan habere göre, bilgisayar korsanları, Apple'danmış gibi görünen mesajlar göndererek kullanıcıları iCloud hakkında "önemli bir istek" bağlantısına yönlendirmeyi amaçlayan SMS kimlik avı kampanyaları kullanıyor.

Kaliforniya merkezli Symantec güvenlik firması saldırıyı bu ay keşfetti ve bağlantıların kullanıcıları Apple Kimlik bilgilerini vermeye çağıran sahte web sitelerine yönlendirdiği konusunda uyardı.

APPLE'DAN DOĞRULAMA ÇAĞRISI
Apple, böyle bir saldırıya yönelik kurallar belirleyerek iPhone sahiplerini, hesaplarına erişmek için parola ve altı haneli doğrulama kodu gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya çağırdı.

Güvenlik şirketi, internet sitesinde yaptığı paylaşımda, "Bu kimlik bilgileri son derece değerlidir; cihazlar üzerinde kontrol, kişisel ve finansal bilgilere erişim ve yetkisiz satın alımlar yoluyla potansiyel gelir sağlar" ifadelerine yer verdi.

DOLANDIRICILARIN NELER İSTEYECEĞİ SIRALANDI
Apple, destek sayfasında dolandırıcıların iPhone kullanıcılarından iki faktörlü kimlik doğrulama veya Çalıntı Cihaz Koruması gibi özellikleri devre dışı bırakmalarını da isteyebileceğini belirtti.

Teknoloji devi, "Bunun bir saldırıyı durdurmaya yardımcı olmak veya hesabınızın kontrolünü yeniden ele geçirmenize olanak sağlamak için gerekli olduğunu iddia edecekler" ifadelerini kullandı.

Açıklamada Apple'ın, kullanıcılarından cihazlarındaki veya hesaplarındaki herhangi bir güvenlik özelliğini devre dışı bırakmalarını "asla istemeyeceği" belirtildi.

URL, APPLE İLE UYUŞMAYACAK
Sahtekarlığı tespit etmenin yolları olduğu aktarılan açıklamada en belirgin ipucu metindeki bağlantı olarak belirlendi.

Mesaj inandırıcı görünse de, URL Apple'ın web sitesiyle uyuşmayacaktır.

Apple ayrıca, bilgisayar korsanlarının genellikle şirketin standartlarından önemli ölçüde farklı görünen metinler gönderdiğini de ekledi.