Politika
26 Eyl 2022 20:50 Son Güncelleme: 26 Eyl 2022 22:29

Tanju Özcan'dan partisinin kararına ilk tepki! CHP'den ayrılacak mı?

Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı'na konuk olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun kendisine verdiği cezayla ilgili konuştu. Özcan "Ben bu partinin öz evladıyım, bir şekilde partime geri dönerim diye söyledim. Et tırnaktan ayrılmaz. Geçici olarak birileri tarafından ihraç edilebilirim." dedi.

tv100.com yazarı Barış Yarkadaş, tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel, gazeteciler Hacı Yakışıklı ve Şaban Sevinç, Fuat Uğur; Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı programına konuk olarak gündemi değerlendirdi. Stüdyoya konuk olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından kendisine verilen 1 yıl geçici çıkarma cezasının ardından ilk kez konuştu.

"ET TIRNAKTAN AYRILMAZ"

CHP'den ayrılmayacağını Özcan "Ben bu partinin öz evladıyım, bir şekilde partime geri dönerim diye söyledim. Et tırnaktan ayrılmaz. Geçici olarak birileri tarafından ihraç edilebilirim." sözleriyle ifade etti.

"BURADA VERİLEN BİR SİYASİ KARARDI"

Özcan "Böyle bir karar bekliyordum. Son anda doğruyu görürler inşallah böyle karar vermezler diye beklenti içerisindeydim. Burada verilen bir siyasi karardı. Onlar (YDK) siyaseten vermeleri gereken kararı verdiler. ‘CHP Atatürkçü ve Türk milliyetçisi olan kişilerden rahatsız, bunları partiden uzaklaştırmak istiyor’ algısı vardı kamuoyunda. Bu algıyı kuvvetlendirdiği için üzülüyorum. Etik olmaz gerekçesiyle Sayın Genel Başkan benimle hiç görüşmedi." ifadelerini kullandı. 

"BENDEN ASLA ÇELEBİ ÇIKMAZ"

CHP'den sonra Memleket Partisi'ne geçip istifa eden ve Cumhur İttifakı’nı desteklediğini belirten Mehmet Ali Çelebi'yle ilgili "Özcan "Mehmet Ali Çelebi’yi takip etmeyi bıraktım. Teğmen Mehmet Ali Çelebi ile bugünkü Çelebi arasında çok ciddi fark var. Benden asla bir Çelebi çıkmaz." dedi.

"HDP KÜRTLERİN PARTİSİ FALAN DEĞİL"

Özcan "HDP Kürtlerin partisi falan değil. HDP Kürt vatandaşlarımızın asıl sorunlarına hiç değinmiyor. Kandil’in sözcülüğünü yapmaya devam ediyor. HDP’ye bu anlamda çok fazla yaklaşılmasının doğru olmadığını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"GÜRSEL BEY BENİM PARTİLİLİĞİMİ TEST EDEMEZ"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözlerine Özcan'ın tepki göstermesi sonrası Tekin "O şahıs CHP'li değildir, üyeliği askıya alınmıştır" demişti. Bu sözler üzerine Özcan "Gürsel Bey benim partililiğimi test edemez, ben de onunkini edemem." dedi.

"100 BİN İMZAYI TOPLAYIP ADAY OLMAYI DÜŞÜNÜRÜM"

Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili Özcan "Tarihin bana bir vazife yüklediğini düşünürsem aday olmaktan geri durmam. 100 bin imzayı toplayıp aday olmayı düşünürüm." açıklamasını yaptı.

"ADI GEÇEN ARKADAŞLARIMIZIN DAHA KOLAYLIKLA KAZANABİLECEĞİNİ SÖYLEDİM"

tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel'in "İmamoğlu’nun ve Yavaş’ın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan daha fazla oy alacağına mı inanıyorsunuz?" sorusuna ise Özcan "Benim gördüğüm o. Sayın Kılıçdaroğlu kazanamaz diye bir iddiam yok. Adı geçen arkadaşlarımızın daha kolaylıkla kazanabileceğini söyledim" yanıtını verdi.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NUN BÜYÜKELÇİLERLE GÖRÜŞMESİ

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun büyükelçilerle ilgili görüşmesiyle ilgili Özcan "Toplumun bir kısmı ‘Büyükelçilerle görüşerek, 6’lı masaya baskı kurarak aday mı olmaya çalışıyorlar’ denirse bunu ben mahsurlu bulurum. Benim adayımı Amerika belirleyecekse o zaten benim adayım olmaz. Ben Ukrayna büyükelçisi dışında kimseyle görüşmedim. Toplumun bir kısmında böyle bir hassasiyet var. Arkadaşlarımızın dikkatli olması gerekir. " dedi.

ETİKETLER
#tanju özcan #chp