Televizyon
23 Şub 2011 14:12 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:04

STAR'IN YENİ DİZİSİ İZMİR ÇETESİ BAŞLAMADAN NEDEN MAHKEMELİK OLDU?

Star TV'de başlayacak komedi dizisi İzmir Çetesi için, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verildi.

Star TV'de başlayacak komedi dizisi İzmir Çetesi için, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na avukatı aracılığıyla dilekçe veren Mimar Cihat Kemal Pehlivanoğlu, "İzmir ve çete sözlerinin birbiriyle anılması, içine sindiremiyorum" diyerek suç işlendiğini belirtip yasal işlem yapılmasını istedi.

İzmirli Mimar Cihat Kemal Pehlivanoğlu, Avukatı Yusuf Akın aracılığıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, çekimleri halen İzmir’de devam ve önümüzdeki hafta ulusal kanallardan birinde yayına girecek "İzmir Çetesi" dizisi için suç ihbarında bulundu. Çete sözünün sözlük anlamının, "Yasa dışı işler yapmak veya etrafındakileri korkutmak amacıyla bir araya gelmiş topluluk" olduğunu belirten mimar Pehlivanoğlu, ülkemizin en demokratik ve uygar kentlerinden birisi olan İzmir’in Çete kelimesiyle yan yana getirilmesinden dolayı çok üzüntü duyduğunu belirtti. Suç ihbar dilekçesinde, İzmir’in EXPO 2020’ye donanım ve şartlar bakımından en şanlı aday olduğunu ve sevdiği kentin çete olarak anılmasına neden olunmasını kabul edemediğini söyleyen Pehlivanoğlu, çete sözünün İzmir sözüyle birlikte kullanılmasının, demokrasinin beşiği olan İzmir adını kirlettiğini, dünya şehri olmayan yolunda hızla ilerleyen İzmir’in çetelerin şehri gibi algılanmasına neden olacağını iddia ederek, dizinin adının değiştirilmesi, dizinin yayınlanmasına tedbir konulması ve bu ismi koyanlar hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

Sağduyulu aydınların, ulusal bazda yayın yapan televizyon yapımcılarının davranışları ve eylemleriyle ulusumuzun birlik ve beraberliğini muhafaza edebilmek için çaba sarf etmeleri gerektiğini anlatan mimar Cihat Kemal Pehlivanoğlu, dilekçesinde şöyle dedi:

"İzmir için aşağılayıcı ve bölge farklılığı gözeten deyimi bilerek seçmiş iseler bu eylemlerinde kasıt olduğu ortaya çıkar. Yeirne onlarca olumlayıcı ve aşağılama içermeyen deyim kullınabilecekken ısrarla çete denmesi de eylenin kasıtlı olduğunu düşündürmekte. Son derece hassas bir zeminde muhafaza edilmeye çalışılan İzmir Kent kimliği ve dünya değerleri, böylesine aşağılayıcı sözlerle anılır ve kişisel çıkarlar uğruna uluorta kullanılırsa, bunun ceremeresini yine Türk hallık çeker. Türk halkının değer verdiği, saygı duyduğu değerleri, böylesine aşağılayıcı bir şekilde kullanmak ve kent isimleriyle yan yana getirmek, kimseye bir fayda sağlamaz."

Mimar Pehlivanoğlu, ihbar dilekçesinin sonunda, İzmir Çetesi dizinin olumlayıcı bir isim bulunana kadar ihtiyati tedbirle olarak durdurlamasını isteyip, yazılı, görsel ve özellikle digital ortamdaki olumsuzlayıcı ve aşağılayıcı bu deyimin silinmesinin yine yapımcı firmaya yaptırım uygulanmasını istedi. Dizini isim kullanmada ısrar etmesi halinde ise şüpheliler hakkında ceza davası açılması için karar verilmesini de istedi. İzmir’in tarihinin incelendiğinde onu ön plana çıkarkan hiçbir çete faaliyetinin olmadığını, suç örgütlerinin değil, hak arayan insanların kurduğu örgütlerin daha çok bilindiğine dikkat çekerek, "Kimsenin güzel İzmir’in adının yanına suç işlemeyi iş haline getirmiş bir örgütü tanımlayan çete sözüyle kirletemez" dedi.