Polemik & Kulis
01 Şub 2023 11:59 Son Güncelleme: 01 Şub 2023 12:11

Sözcü TV'nin Ankara Haber Müdürü belli oldu

RTÜK’ten lisansını alan Sözcü TV, yayın hayatına başlamaya hazırlanırken transferlere de hız verdi.

Genel müdürlük koltuğuna usta gazeteci Yılmaz Özdil’in oturduğu Sözcü TV, 15 Mart’ta yayın hayatına başlamaya hazırlanıyor.

Yayın hayatına günler kalan Sözcü TV, transferlere hız verirken bugün bir isim daha kanalın kadrosuna dahil oldu.

Uzmanlık alanı dış politika ve savaş muhabirliği olan deneyimli gazeteci Mehmet Bal Sözcü TV'de Ankara haber müdürü olarak göreve başladı.

Mehmet Bal ve Sözcü TV Ankara Temsilcisi Umut Yertutan

Mehmet Bal kimdir?
1984 yılında Ankara’da dünyaya gelen Mehmet Bal, eğitimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Bal, 2002 yılında TV8'in Ankara haber merkezinde başladığı gazetecilik mesleğini, 2009 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’ya giderek sürdürdü. 2020 yılında Olay TV’ye transfer olarak 11 yıllık yurt dışı deneyiminin ardından Türkiye’ye döndü. Olay TV'nin kapanmasından sonra Halk TV’ye dış haberler sorumlusu oldu. Ardından tv100 Ankara bürosunda görev alan Mehmet Bal son olarak Sözcü tv Ankara Haber Müdürlüğüne getirildi.

Bal, İngiltere’nin eski Başbakanı David Cameron, Gordon Brown, Başbakan Boris Johnson, Somali Eski Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Eski Dışişleri Bakanı David Miliband gibi önemli isimlerle özel röportajlar yapmış, 2016-2017’de TRT Haber adına Musul Operasyonunu Irak’ta 90 gün süreyle takip ederek cephe hattından gelişmeleri canlı olarak aktarmıştı. Aynı zamanda Londra ayaklanması, ‘Suriye’nin Dostları Uluslararı Toplantısını’, NATO Zirveleri ve Bilderberg gibi uluslararası öneme sahip toplantıları yerinde takip edip yaşanan gelişmeleri canlı yayınla ekrana taşımıştı.

Son olarak Afganistan’da görevi devralan Taliban’ın geçici hükümet sözcüsü Süheyl Şahin ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile önemli bir röportajın altına imza attı.

Uzmanlık alanı dış politika ve savaş muhabirliği olan Mehmet Bal, 2013-2018 yılları arasında TRT Türk İngiltere Temsilcisi ve TRT Haber Londra muhabirliği görevini yürüttü. Sırasıyla TV8, Capital Radio, Kanal A, TRT Türk, TRT Haber,Olay TV, Halk tv ve tv100’de çalıştı.