Politika
29 Eyl 2022 08:43 Son Güncelleme: 29 Eyl 2022 08:47

Siyaset kulisleri hareketlendi! Gözler pazar günkü 6’lı masa toplantısında!

Akşener’in pazar günü 6’lı masa toplantısı öncesinde özetle, “CHP’ye borcumuzu 31 Mart seçimlerinde ödedik. O masanın bir noter olma görevi yok. Kazanacak aday istiyoruz” sözleri siyaset kulislerini hareketlendirdi

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Benimle misiniz?” çağrısının ardından, İyi Parti lideri Akşener’in pazar günü 6’lı masa toplantısı öncesinde özetle, “CHP’ye borcumuzu 31 Mart seçimlerinde ödedik. O masanın bir noter olma görevi yok. Kazanacak aday istiyoruz” sözleri siyaset kulislerini hareketlendirdi. Akşener’in ifadeleri Kılıçdaroğlu’na yönelik bir hamle olarak değerlendirildi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun partisinin kampında yaptığı konuşmada “Benimle misiniz, artık karar verin” sözleriyle, kendisinin ev sahipliğinde yapılacak 6’lı masa toplantısı öncesinde partisini tek ses durumuna getirdiği ve elini güçlendirdiği belirtiliyor. Toplantıya günler kala Akşener’in, “Masanın noter olma görevi yok” sözleri ve “Kazanmak önemli. Çok endişem var” vurgusu da 2 Ekim öncesi bazı CHP’lilere mesaj olarak yorumlandı. Akşener’in günün sonunda kamuoyu yoklamalarından Kılıçdaroğlu çıkması durumunda CHP liderini destekleyeceği dile getiriliyor.

2 Ekim’deki zirvede adaylık konuşulması beklenmese de liderler bu süreçte gerek partilerine gerek tabanlarına yönelik yaptıkları açıklamalarla masadaki güçlerini sağlama almaya çalışıyor. Muhalefet kulislerinde “Millet İttifakı bu seçimleri kaybederse parlamenter sistemi unutmak zorunda kalırız” uyarıları yapılırken yeni yılda liderlerin Erdoğan’ı yenecek ortak adayda buluşacağı belirtiliyor.