Magazin
10 Mar 2021 10:06 Son Güncelleme: 10 Mar 2021 10:09

Sezen Aksu'nun şarkısını haberleştiren siteye dava

Kültür Servisi sitesinin, sanatçı Sezen Aksu'nun 2020 yılının nisan ayında yayınladığı “Ne Yapayım Şimdi Ben” isimli şarkıyı haberleştirdiği için telif cezası ödemesi istendi.

Kültür Servisi sitesinin, sanatçı Sezen Aksu'nun 2020 yılının nisan ayında yayınladığı “Ne Yapayım Şimdi Ben” isimli şarkıyı haberleştirdiği için telif cezası ödemesi istendi.

Kültür Servisi'nden yapılan açıklamada, Aksu'nun bir mektupla birlikte yayınladığı şarkının haberleştirildiği ve şarkının Youtube yönlendirmesiyle haberde yer aldığı aktarıldı.

Haberin üzerinden 8 ay geçtikten sonra Sezen Aksu'nun yapım şirketi SN Müzik Yapım'ın şikayeti üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden aranarak ifade vermelerinin istendiği ifade edilen açıklamada, “SN Müzik Yapım, Aksu’nun şarkısının YouTube yönlendirmesine (embed koduna) sitemizde yer verdiğimiz için telif hakkı ihlali gerekçesiyle gazetemizden şikâyetçi olmuştu. Emniyet’te verdiğimiz ifadede 'Bu paylaşım herhangi bir ticari kazanç ve amaç güdülmeksizin yapılmıştır… Sitemize girerek ilgili linke tıklayan nihai kullanıcı zaten demoyu (şarkı Aksu’nun ‘Demo 2’ albümündendi) müştekinin kendi YouTube kanalından izlemektedir' açıklamasında bulunduk. (İfadeye çağırılmamızın ardından “Eksik olsun!” diyerek haberi sitemizden kaldırdık.)” denildi.

Gazete Duvar'ın haberine göre Kültür Servisi'nin geçtiğimiz günlerde bu kez bir arabulucu tarafından arandığı belirtilen açıklamada, dava açılmadan önce 11 bin lira uzlaşma bedeli talep edildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

UZLAŞMAYACAĞIZ MAHKEMEDE KENDİMİZİ SAVUNACAĞIZ: Arabulucunun yönlendirmesi doğrultusunda, SN Müzik Yapım’ı temsil eden bir avukatla görüştük. Konuştuğumuz avukat 9 bin lira nakitle uzlaşmaya varabileceğimizi aktardı. Uzlaşmazsak dava açılacak, masraflarla birlikte, istenen bedele 6 bin lira avukatlık ücreti de eklenecekti. Telif hakkı ihlalinde bulunmadığımızı, mahkemede kendimizi savunacağımızı, bu nedenle “uzlaşmayacağımızı” ifade ettik.

HABER YAPMA HAKKIMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI: Konuyla ilgili haber yapma hakkımız ise avukat tarafından engellenmeye çalışıldı. Tüm süreci aktardıktan sonra, gelinen noktada, şunu ifade etmek isteriz: Sezen Aksu, her adımı “haber değeri olan” Türkiye’nin önemli sanatçılarından biridir. Alanının öncü internet gazetesi Kültür Servisi’nin Sezen Aksu’nun karantina mektubunu ve şarkısını haberleştirmesi doğaldır. İşimizi yaptık.

YÖNLENDİRME NEDENİYLE TELİF ŞİRKETE VE AKSU'YA AKTARILIYOR: Gazetemizde, haber, Aksu’nun resmi YouTube adresine yönlendirme yapılarak sunulmuştur. Haliyle şarkının telifi Youtube üzerinden SN Müzik Yapım ve Sezen Aksu’ya aktarılacaktır. Aksu yayımladığımız mektubunda “Oturun oturduğunuz yerde, gıpraşmayın. Şarkının sözlerini sular seller gibi ezber edin, Korona geçtiğinde sınav yapıcam. Ödülünüz bu süreçte birikecek yeni sözler ve besteler” diyordu. Bu durumda Kültür Servisi olsa olsa şarkının daha fazla dinlenmesine, ezber edilmesine hizmet etmiştir. Sezen Aksu’dan yeni sözler ve besteler beklerken cezalandırılıyoruz.

İŞLEMEDİĞİMİZ BİR SUÇUN DİYETİ ÖDEMEMİZİ İSTEDİLER: Bütünüyle bağımsız, tüm zorluklara rağmen yayıncılık yapmakta direnen bir basın kuruluşu olan Kültür Servisi’nin telif ve diğer sanatçı hakları konusundaki duruşu açıktır. Hal böyleyken işlemediğimiz bir suçun diyetini ödememizi istemek bize “artık yayıncılık yapmayın” demekten farksızdır. Türkiye’nin bugününde bir sanatçıya ve müzik yapım şirketine düşen, bağımsız medyayı desteklemektir, engellemek değil.

NE YAPALIM ŞİMDİ BİZ?: Son olarak Sezen Aksu’ya kendi şarkı sözleriyle sormak isteriz: Ne yapalım şimdi biz? Hangi kapıyı çalalım? Buralardan gidelim mi yoksa katlanalım mı? Off of!