Gündem
03 Ara 2022 00:50 Son Güncelleme: 03 Ara 2022 00:56

Salmonella bakterisi bulaştırdığı için toplatılan Kinder ürünleri yeniden raflara döndü

12 ülkede yüzlerce kişiye salmonella bakterisi bulaşmasına sebep olduğu tespit edilip birçok ülkede ürünleri toplatılan Kinder, yeniden raflara döndü.

İngiltere, Fransa, İrlanda, Almanya, İsveç ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu 12 farklı ülkede yüzlerce kişiye bakteri bulaşmasına neden olan İtalyan Ferrero markasına ait Kinder ürünleri raflara döndü.

İtalyan çikolata ve şekerleme üreticisi Ferrero’ya ait Kinder Chocolate’ın Belçika’daki fabrikasında üretilen bazı ürünlerde Salmonella bakterisi tespit edilmiş ardından ürünler toplatılmıştı.

Kinder’in sürpriz yumurtaları birçok ülkede market raflarına geri döndü.

Eylül ayında yeniden üretim ruhsatı alan Arlon fabrikası 17 Haziran’da başlayan şartlı üretim sürecini geride bırakarak normal üretime geçti. Uzun bir denetim ve hazırlık sürecinden sonra açılan fabrikada üretimin başlamasının ardından ürünler yeniden raflara girmeye başladı.

KİNDER: MUTLUYUZ

Konuya ilişkin açıklama yapan şirket şu ifadeleri kullandı: “Belçika Sağlık ve Hijyen Denetim Kurumu denetimini en iyi şekilde yaptı. Yasal zorunlulukların gerektirdiği bir iş planı kapsamında çalışmaya yeniden başlayabilmekten dolayı mutluyuz.”

NE OLMUŞTU?

Belçika Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu, 8 Nisan’da bakteri konusunda resmi birimlere gerekli bilgilendirmeyi yapmadığı için Ferrero'nun ruhsatını askıya almıştı. Ruhsatın askıya alınmasının ardından şirketten, piyasadaki ürünlerini geri çekmesi istenmişti. Son 20 yılın en büyük ürün toplama operasyonunu gerçekleştiren Ferrero, skandal nedeniyle ilk aydan itibaren ortalama yüzde 40 ciro kaybı yaşamıştı.