Televizyon
02 Mayıs 2021 14:20 Son Güncelleme: 02 Mayıs 2021 15:14

RTÜK üyesi Taşcı'dan şok eden iddia: RTÜK Başkanı TV yöneticilerine özel hattan talimat verdi

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanallarının yöneticilerine "lebaleb" görüntüleri kullanmamaları için özel hattan talimat gönderdiğini öne sürdü.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı'nın, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir “talimat” göndermesi tartışma yarattı.

Söz konusu talimata göre, televizyonların, tam kapanma döneminde, "lebalep" görüntüleri kullanmamaları istenirken, bunun yerine “boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması” istendi.

Medya kuruluşu temsilcilerine gönderilen mesaj şu şekilde:

"Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde '…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.' hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tam kapanma döneminde yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz."

"SANSÜR NİTELİĞİNDE"

CHP’li RTÜK Üyesi İlhan Taşcı ise karara sert tepki gösterdi.

Taşcı yaptığı değerlendirmede, "RTÜK Başkanı, TV yöneticilerine rica görüntüsüyle talimat veremez. Hele hele bu talimat bir gerçeğin ekrana yansıtılmasının örneğin, lebalep parti kongreleri, tıklım tıklım dolu stadyum görüntülerinin önüne geçecek, sansür niteliğindeyse bu anayasaya göre de suçtur" derken, "Bu özgürlüklerini engelleyici her türlü girişim hukuka, ifade özgürlüğüne, gerçeğin halkla paylaşılması, toplumun bilgilendirilmesi ilkesine aykırıdır" diye belirtti.

İlhan Taşcı'nın açıklaması şu şekilde:

"RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir “talimat” gönderdi. Talimata göre, televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine “boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılmasını” istendi!

RTÜK Başkanı, TV yöneticilerine rica görüntüsüyle talimat veremez. Hele hele bu talimat bir gerçeğin ekrana yansıtılmasının örneğin, lebalep parti kongreleri, tıklım tıklım dolu stadyum görüntülerinin önüne geçecek, sansür niteliğindeyse bu anayasaya göre de suçtur. 

TV yöneticileri, RTÜK Yasası uyarınca yalnızca yayın sırasında kullanılan görüntünün arşiv ya da canlandırma olduğunu belirtmekle sorumludur. Bunun dışındaki her türlü görüntüyü kendi editoryal bakış açısıyla verme özgürlüğüne sahiptirler.

Bu özgürlüklerini engelleyici her türlü girişim hukuka, ifade özgürlüğüne, gerçeğin halkla paylaşılması, toplumun bilgilendirilmesi ilkesine aykırıdır. 

Hukuka aykırı her türlü “rica ve talimatın” hukuki sonucu olacağını bir kez daha Ebubekir Şahin’e hatırlatmak isterim."