Televizyon
28 Eki 2019 10:14 Son Güncelleme: 28 Eki 2019 10:20

"RTÜK, dizi ve programlardaki şiddeti yayınlandığı kanala göre denetliyor"

CHP'li Taşçı, şiddet, silah ve tehdit unsuru içeren yayınları RTÜK gündemine taşıdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi CHP’li İlhan Taşcı, dizi ve programlarda yer alan kadına şiddet, silah ve tehdit unsuru içeren yayınları RTÜK gündemine taşıdı. Kurulun denetleme yaklaşımının şiddete göre değil, şiddetin yayımlandığı kanala göre olduğunu söyleyen Taşcı, “Şiddet sahneleri sıradanlaştırılıyor” dedi.
 
Farklı televizyon kanallarında yayımlanan sekiz dizi mercek altına alındı. Araştırma kapsamında dizilerde, “Kadına şiddet ve zorlama, genel şiddet, silah görüntüleri ve söylemi, şiddet tehdit ve ölüm söylemleri, psikolojik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini destekleyen söz ve ölüm” gibi 6112 Sayılı Yasa maddelerine aykırı içerik ve görüntüler olduğu belirlendi. BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, RTÜK’ün CHP’li Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurul’un bu dizilerle ilgili değerlendirme raporu hazırlamamasına tepki gösterdi.

Taşcı, RTÜK Üst Kurulu’nun dizi ve programlarda yer alan kadına şiddet, silah ve tehdit unsuru içeren yayınların denetlenmemesine tepki gösterdi. Ekranlarda göze ilk çarpanın, kamuoyunda da haklı yakınma ve tepkilere neden olan kadına yönelik şiddet olduğunu belirterek, “Ekrandaki şiddet yalnızca bununla sınırlı kalmayıp psikolojik şiddetten ekonomik şiddete kadar literatürde tanımlanmış pek çok şiddet türü ekranlarda yer almaktadır” dedi.

Kanala göre yaklaşım

Taşcı, siyasilere yönelik en ufak eleştirinin kabul edilemediği bir ortamda, parmakların kırılması, işkencenin en ince ayrıntısına kadar ekrana yansıtılması, silahların neredeyse hiç susmaması gibi sahnelerin sıradanlaştırıldığını ifade eti. Efektlerle bahsedilen sahnelerin etkisinin artırılmasının sıradanlaştırıldığını vurgulayan Taşcı, şunları söyledi:

“RTÜK’ün şiddete göre değil, şiddetin yayınlandığı kanala göre denetleme yaklaşımı, yayıncılar arasında denetim bakımından eşitsizliğe yol açarken toplumsal şikâyet ve beklentileri karşılayacak nitelikte adımlar atmaması da Üst Kurul açısından sorumluluk doğurmaktadır.”

Onlarca sahnede kadına şiddet var

Yasa ihlali içerikli olduğu değerlendirilen bazı diziler, yayın kuruluşları ve bölümler şöyle sıralandı:

ATV / BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA - 18 Eylül
Dizide 5 kez genel şiddet, 6 kez silah görünümü, 12 bağırma, 3 kadın ağlaması/yalvarması, 6 kez de ölüm ve tehdit söylemi.

STAR TV / ÇOCUK - 16 Eylül
Kadına yönelik 6 kez şiddet, 21 kez bağırma, 17 kez kadın ağlaması/yalvarması.

SHOW TV / ÇUKUR - 16 Eylül
5 kez genel şiddet, 96 kez silah görünümü ve söylemi, 12 kez bağırma, 30 kez de şiddet, tehdit ve ölüm tespiti yer aldı.

ATV / EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ - 25 Eylül
119 kez silah görünümü ve söylemi, 19 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi, 27 kez de öldürme eylemi gerçekleşti.

ATV / HERCAİ - 20 Eylül
Kadına yönelik ve genel 17 şiddet, 10 kez silah görünümü, 71 kez bağırma, 31 kez kadın ağlaması/yalvarması, 12 kez ise şiddet, tehdit ve ölüm söylemi belirlendi.