Gündem
17 Şub 2016 18:07 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:21

RTÜK Başkanı'ndan 'İzdivaç' çıkışı: Bildiğimi yaparım, bildiğimi satarım olmaz

RTÜK Başkanı Yerlikaya, izdivaç programlarının yapımcıları ve bunların yayınlandığı televizyon kanallarının yöneticileriyle istişare toplantısı yaptı.

RTÜK Başkanı'ndan 'İzdivaç' çıkışı: Bildiğimi yaparım, bildiğimi satarım olmaz
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, son bir ayda Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine ulaşan 76 şikayetten 27'sinin, Başbakanlık İletişim Merkezine yapılan 170 şikayetten ise 140'ının "izdivaç programları" ile ilgili olduğunu, toplumun her kesiminde bu yayınlar ile ilgili şikayet ve memnuniyetsizlik bulunduğunu belirterek "Bunlara kulak asılması" çağrısı yaptı.

"İzdivaç programları"nın yapımcıları ve bunların yayınlandığı televizyon kanallarının yetkilileri ile RTÜK binasında bir araya gelen Yerlikaya, reyting kaygısının yayıncılar açısından önemine işaret etti.

RTÜK olarak reyting kaygısının yanında toplumsal sorumluluk da istediklerini dile getiren Yerlikaya, "Bu iki hususu dengede tutmak gerekir. Hani ulusal bağlamda nasıl diyoruz, 'kamu güvenliği ile demokrasinin dengelenmesi lazım, dengesi bozulursa ayar bozulur' diye, yayıncılıkta da bu önemli diye düşünüyoruz" dedi.

Normal ve idealin, hem çok reyting hem de en az şikayet olması gerektiğini belirten Yerlikaya, yayıncılardan buna özen göstermesini istedi.

Bunu başarmanın kolay olmadığına işaret eden Yerlikaya, istişare toplantılarını şikayetin en aza indirilmesi amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Evlilik programları ile ilgili bir yılda 10 bin 691 vatandaş bildirimi aldıklarını ifade eden Yerlikaya, bunların çoğunun şikayet şeklinde olduğunu belirtti.

"Bildiğimi yaparım, bildiğimi satarım olmaz"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla da evlilik programlarına ilişkin şikayetler ulaştığını aktaran Yerlikaya, şunları kaydetti:

"CİMER'den son bir ay içerisinde gelen 76 şikayetten 27'si evlilik programlarıyla ilgili. BİMER'den gelen 170 şikayetten 140'ı bu konuyla ilgili. Dolayısıyla toplumun her kesiminden A'dan Z'ye gelen şikayet ve memnuniyetsizlik var. Bu arada şunu da belirtelim. Sizler de bir hizmet üretiyorsunuz. Karşıdaki hedef kitle de bir anlamda müşteriniz. Müşteriden gelen memnuniyeti veya şikayeti de değerlendirmek zorundayız. Yani RTÜK olarak bunu söylemiyoruz. Hedef kitleniz ve bir anlamda müşterinizden gelen şikayetler bunlar. Kulak asmanız lazım. Kulak asmadan 'ben bildiğimi yaparım, bildiğimi satarım' olmaz."

Ailenin, toplumun temel direği olduğunu ifade eden Yerlikaya, "Böyle kutsal bir kurumun dejenere edilmemesi lazım. Bilakis bunun desteklenmesi, 'bu kurumla ilgili ne yapılabilir', bunun konuşulması lazım" şeklinde konuştu.