Gündem
23 Nis 2024 07:12 Son Güncelleme: 23 Nis 2024 07:47

İşte, teleferik faciasından önceki beş dakika! Yolcular uyarmış ancak…

İsmail Saymaz, bugünkü yazısında Antalya’daki Tünektepe Teleferiği’nde meydana gelen, 1 kişinin hayatını kaybettiği teleferik kazasında dosyaya giren güvenlik kamerası kayıtlarına dikkati çekti. Kayıtlara göre, üst istasyonda kabinden inen iki ayrı yolcu, halatlarda problem gördüklerini belirttikten sonra sistem kapatılıyor ancak 25 saniye sonra tekrar çalıştırılıyor.

Antalya’daki Tünektepe Teleferiği’nde meydana gelen teleferik faciasının üzerinden 10 gün geçti. Avukat Metin Gümüş'ün hayatını kaybettiği 17 kişinin de yaralandığı facianın ardından CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

GÜVENLİK KAYITLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Teleferik kazasının hemen öncesine ait güvenlik kamerası görüntüleri dosyaya girdi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında Antalya’daki Tünektepe Teleferiği’nde meydana gelen, 1 kişinin hayatını kaybettiği teleferik kazasında dosyaya giren güvenlik kamerası kayıtlarına dikkati çekti.

Kayıtlara göre, üst istasyonda kabinden inen iki ayrı yolcu, halatlarda problem gördüklerini belirttikten sonra sistem kapatılıyor ancak 25 saniye sonra tekrar çalıştırılıyor. Ancak hayatını kaybeden Avukat Memiş Gümüş ve ailesinin bindiği kabin teleferik çalıştırıldıktan 50 saniye sonra halatı geçemediği için direğe takılarak söz konusu kaza meydana geliyor.

İsmail Saymaz’ın aktardığına göre, teleferik kazasından önceki beş dakikada şunlar yaşanıyor:

17.15: Operatör yardımcısı Suphi Kaplan, üst istasyonda halat ve makaraların olduğu alana çıkıyor. Halatı hareket ettiren sistemi kontrol ediyor. Bir olumsuzluk görmediği için aşağıya iniyor.

17.17,41: Avukat Memiş Gümüş, eşi, oğulları ve yakınları üst istasyonda 28 numaralı teleferiğe biniyor.

17.20,11: Mor tişörtlü yolcu üst istasyonda 22 numaralı kabinden inip görevliyi uyarıyor.

 

17.20,40: Operatör Serkan Yellice, cep telefonuyla konuşarak, alt kontrol odasına giriyor.

17.40,44: Suphi Kaplan, üst kontrol odasına yöneliyor. Yellice ile telefonla konuşarak, arızaları gösteren PLC ekranına bakıyor. Üç yolcu görevliye teleferikte bir sorun olduğunu anlatıyor.

17.21: 21 numaralı kabinden inen üç genç teleferikteki sorunu görevliye anlatıyor. Mor tişörtlü yolcu üst istasyon görevlisine bir şeyler anlatıyor. Aynı dakikanın 37’nci saniyesinde mor tişörtlü yolcu, üzerine siyah ceket giymiş şekilde kontrol odasına girerek, Suphi Kaplan’ı uyarıyor.

 

50 SANİYA SONRA ... Operatör Serkan Yellice, uyarılar üzerine teleferiği 25 saniye süreyle durduruyor.

17.21,54: Serkan Yellice, alt kontrol odasında ‘Dur’ butonuna basarak, sistemi durduruyor.

 

17.22,17: Yellice, her ne olduysa 25 saniye sonra teleferiği çalıştırıyor. Yellice, herhangi bir kontrol yapmadan 25 saniye sonra tekrar sistemi çalıştırıyor.

 

17.22,24: Teleferik hareket ediyor. Yolcunun görevliyi uyardığı an, saat

 

17.22’de kaza meydana geliyor.

17.22,45: Yolcu üst istasyonda Suphi Kaplan’a bir şeyler anlatmaya devam ederken, kaza meydana geliyor. Kablolarda yoğun hareket ve titreşim görülüyor.

17.22,55: Sistem acil stop moduna geçiyor.

17.23: Serkan Yellice, ekranda görünen arızaları kontrol edip telefonda konuştuğu kişiye aktarıyor. Üst istasyon ile bağlantısı kesiliyor, masaüstündeki güvenlik kameraları kapanıyor.

17.24: Serkan Yellice, odadan koşarak çıkıyor.