Gündem
20 Kas 2023 11:44 Son Güncelleme: 20 Kas 2023 11:49

Rakılı fotoğraftan hapis cezası almıştı: Eski Pegasus çalışanı, ABD'ye iltica etti

Geçen yıl, Kadir Gecesi'nde sosyal medya hesabından yaptığı içkili paylaşım dolayısıyla hapis cezası alan ve Pegasus'taki işinden atılan Onur T., ABD'ye iltica etti.

2022 yılında Kadir Gecesi'nde içkili bir ortamda çekilen fotoğrafı sosyal medyadan "Kadir Gecesi özel, Rabb'im kabul etsin" notuyla paylaşan Onur T., "halkın bir kesiminin benimsediği değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 3 ay 22 gün hapis cezası almıştı. Onur T., Pegasus'taki işinden de çıkartılmıştı. 

Dijital içerik üreticisi Fatih Koparan'ın YouTube kanalına konuk olan Onur T., Meksika sınırından ABD'ye kaçak yolla geçtiğini ve iltica ettiğini anlattı. 

'TAZMİNAT BİLE VERMEDİLER'

Pegasus'tan işten çıkarılma sürecini de anlatan Onur T., şunları kaydetti:

"Sabah şirketteydim, etik kuruluna aldılar. Durumu anlattım, olayı üstlendim, diğer arkadaşlara sıçramasını da istemedim. Ben paylaştım onlar benden paylaştı dedim. Şirkette bilet satıştan baskı gelmiş, biletler iptal edildi denilmiş, işin aslını bilmiyorum.  

Adalet yerini buldu mu? Hırsızlıktan attınız beni. Bir yıl çalışamadım. 

Uzaklaştırma verirler belki dedik. Akşam aradılar İK'dan, gelin istifa edin dediler. Ben sokağa çıkamıyorum, gelemem dedim. Biz çıkartırsak yüz kızartıcı suçtan çıkartacağız dediler. O da size kalmış bir şey... Telefonda çıkarttılar. Siz bilirsiniz dediler... Tazminat bile vermediler, verebilirlerdi.

Hırsızlık veya şirket sırlarını paylaşma maddesinden çıkarttılar. İşsizlik maaşına başvurduğunda bu çıkıyor. Karşı dava açtım, devam ediyor. Bu sebeple atılmamı bile düzeltemedik daha."