Gündem
04 Mar 2013 11:26 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:03

MUHTEŞEM YÜZYIL'DAN MUHTEŞEM GELİR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk dizilerinin Araplar'a satılmasından büyük gelir elde edildiğini açıkladı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dost ve kardeş ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ticaret hacminin 11,8 milyar dolarlarda kalmaması gerektiğini, en az 50 milyar dolar hedeflenmesi gerektiğini bildirdi.

45 ÜLKEYE DİZİ İHRACATI

İlk dış ticaretten sorumlu bakan olduğunda BAE Dış Ticaret Bakanı Sheikha Lubna Al Qasimi'nin ''Sayın bakan ne yaptınız, bizim çalışma düzenimizi değiştirdiniz, insanlarımızın davranışlarını değiştirdiniz, dizileriniz o kadar güzel ki'' dediğini hatırlatan Bakan Çağlayan, kendisine ilham verdiği için ''Allah razı olsun'' dedi.

Çağlayan, ''Buradan dönmeden sinema sektörünü destekleme talimatı verdim. Şimdi dünyanın 45 ülkesine dizi film ihracatı yapıyor Türkiye. O tarihlerde dizi filmlerimizin bir bölümü 50 bin dolarlara satılıyordu, şimdi 250 bin dolarlara çıktı, çok şükür. Bunun ardından yazılım, sağlık sektörlerine de önemli destekler verdik'' ifadesini kullandı.

İslam dünyasının kendi içindeki ticaret hacminin sadece yüzde 17'lerle çok düşük seviyede bulunduğunun altını çizen Bakan Zafer Çağlayan, dünyanın en iddialı, en fazla fırsat sağlayan yatırım teşvik sistemini getirdiklerini söyledi.

BAE Dış Ticaret Bakanı Sheikha Lubna Al Qasimi de iki ülkede büyük yatırım fırsatları bulunduğunu vurguladı ve ''Biz Türkiye'ye stratejik ortak olarak bakıyoruz. Başarılı Türk girişimcilerle üçüncü ülkelerde de ortak iş yapmalıyız'' dedi.

Öte yandan Bakan Çağlayan, BAE Ekonomi Bakanı Sultan bin Saeed Al Mansouri ve Abu Dhabi Ekonomik Kalkınma Kurumu Başkanı Nasser Ahmed Al Sowaidi ile de ayrı ayrı görüştü.