Polemik & Kulis
02 Şub 2019 23:20 Son Güncelleme: 02 Şub 2019 23:42

Milliyet Gazetesi'nde flaş gelişme! Hangi yazarın yazılarına son verildi?

Milliyet yazarı Talat Atilla'nın yazılarına son verildi. Kararın Demirören Medya Grup Başkanı Mehmet Soysal'a gelen "Çok üst düzey bir ismin telefonu" üzerine alındığı iddia ediliyor.

Milliyet yazarı Talat Atilla'nın yazılarına son verildi. Odatv'nin Milliyet kulislerinden aldığı bilgiye göre karar, Demirören Medya Grup Başkanı Mehmet Soysal tarafından verildi. Ancak gazetede konuşulanlara göre, kararın alınmasında Soysal'a gelen "çok üst düzey bir ismin telefonu" etkili oldu.

Atilla, 28 Ocak tarihli yazısında, çok ciddi bir iddiayı gündeme getirmişti. Atilla, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e kısa süre önce gerçekleştiği söylenen bir "suikast" iddiasını kaleme alarak, Hayrunnisa Gül'ün, eşinin hareketlerinden şüphelenerek son anda gösterdiği refleks ile Abdullah Gül'ün “ölümden ucuz kurtulduğu”nu belirtmişti. Atilla'nın yazısı ertesi gün Milliyet'in internet sayfasından kaldırılmıştı.

 GÜL KLİMA DEĞİŞİKLİĞİNİ KABUL ETMİŞTİ

Abdullah Gül tarafından yapılan ve internet sitesine konulmayan açıklamada ise, Gül suikast iddiasına neden olan klima değişikliğini reddetmemişti. Araçtaki klimadan kaynaklanan sorun için anlaşmalı servis dışında yaptırılan tamir ücretinin, Gül tarafından değil Cumhurbaşkanlığı tarafından ödendiği belirtilmişti. Açıklamada "Rahatsız eden bir kokuyla ilgili servis değişikliği yapılmış ve tüm masraflar Cumhurbaşkanlığınca ödenmiştir" denilmişti. Ancak Hayrunnisa Gül'ün suikastten şüphelenmesine dair hiçbir ifade kullanılmamıştı.

Atilla'nın söz konusu yazı nedeniyle görevine son verildiği öğrenildi. Yazıdaki iddialar hem AKP içinde hem de Cumhurbaşkanlığı'nda tepki çekmişti.

YILIN ÖZEL HABER ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ 

Gazeteci-yazar Talat Atilla 1968’de Ankara’da doğdu. Gazeteciliğe 1988’de Büyük Anavatan gazetesinde başladı. İlk Haber ve Ulus gazetelerinde muhabirlik ve istihbarat şefliği; Günaydın ve Son Havadis gazetelerinde muhabirlik, M1 TV Ankara Temsilciliği; Yankı dergisinde köşe yazarlığı yaptı.

10 yıl süreyle Güneş Gazetesi'nde köşe yazarlığı ve Ankara Temsilciliği görevlerinde bulunan Atilla 2002 yılında kurduğu Turktime haber portalını yönetiyor.

Lordlar Kamarası kitabının da yazarı olan Talat Atilla, Genel başkanlığını Sinan Burhan’ın yaptığı Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından yılın özel haber ödülüne layık görülmüştü.

Atilla, 320 medya kuruluşunun oyları ile her kategoride tek kişiye verilen 4.Anadolu Medya Ödülleri'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’lü öğrencilerle görüşmesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tazminat paraları için evini satması özel haberlerinden dolayı ödüle hak kazanmıştı.