Polemik & Kulis
06 Ara 2023 10:34 Son Güncelleme: 06 Ara 2023 11:57

Mesut Yar Sözcü TV’ye neden veda etti? Sabah programında açıkladı…

Sözcü TV’den ayrılık haberi geldi. Başarılı gazeteci ve televizyoncu Mesut Yar, kanala veda ettiğini duyurdu.

Sözcü TV’den veda haberi geldi. MedyaRadar’ın özel haberine göre Sözcü TV’de sabah haberlerini sunan başarılı gazeteci ve televizyoncu Mesut Yar, veda ettiğini duyurdu.

MESUT YAR NEDEN YOK?

Bugün yaptığı programda, Datça Belediye Başkanı Aday Adayı olduğunu açıklayan Mesut Yar artık ekranlarda olmayacak.

Son kez ekranlarda seyirciyle buluşan Mesut Yar, şunları ifade etti:

"Sevgili izleyiciler, her sabah size Türkiye'nin kendi doğrularını, milletin ve halkın ne istediğini, neye talip olduğunu, nasıl bir mutluluğu, birlikteliği 39 yıl boyunca sizden dinledim. Türkiye'de arkeolog olmamın getirdiği bir şeyle en kuvvetli arşivlerden bir tanesi bende.

"BİR KARAR VERMEM GEREKİYORDU"

Var olduğunuz saate veda edebilmek veya konu olabilmek enterasan bir şeydi. Bu hakkı bana veren Sözcü TV'ye teşekkür ediyorum. Bundan önceki yerlerden görüşmek dileğiyle ayrılmıştım. Şimdi gülüşceğimize inandığım farklı bir mesleki ayrımdayım. Mesleğin 39'uncu yılında bir karar vermem gerekiyordu. Hakikatin ve halkın tarafında olmak durumundaydım.

Yıllarca eleştirdiğim, mesafemi koruduğum sistemin içinde olacağım. Mutlu toplum için mutlu birey kaçınılmaz bir son. Parçadan bütüne gitmeye çok alışık bir millet değiliz. Bütün bizim nereye yürüyeceğimize karar veriyor. Verdiğim kararda parçadan bütüne o mutluluğun oluşturulabileceğine inanıyorum.

"NEDENİM ÇOĞUNUZU ŞAŞIRTACAK"

Ayrılma nedenim çoğunuzu şaşırtacak ama 1900'lerin sonunda bir gazeteci olarak gittiğim daha doğrusu bir arkeolog olarak gittiğim, belgeselini yaptığım Datça'yı, 20 yılını Datça'da geçirmiş bir kardeşiniz olarak memleketin en uç köşelerinden bir tanesini mutlu etmeye gidiyorum."

İşte o açıklamalar...

MESUT YAR KİMDİR?

Mesut Yar, 18 Nisan 1966 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede müzecilik ihtisası yaptı. 1985 yılında gazetecilik mesleğine stajyer muhabir olarak başlayan Yar, sırasıyla Hürriyet, Sabah, Posta gibi gazetelerde muhabirlik, editörlük ve köşe yazarlığı yaptı.

1994 yılında kurucuları arasında olduğu Kanal E'de ülkenin ilk ihtisas talk show'unu (By Night) yapan Yar, bundan sonraki kariyerine televizyon öznesinde devam etti. Show TV, Number One TV, HBB TV, Kanal 6, Star TV, Cine 5, atv gibi ulusal kanallarda yapımcılık, sunuculuk ve anchormanlik görevlerinde bulundu. Sabah-ATV Grubuna bağlı Kanal 1, ATV Avrupa, Türkçe TV gibi kanallarda genel müdürlük yapan Mesut Yar, mesleğine paralel olarak edebiyatla da ilgilendi.

Çeşitli hikâye, şiir ve röportaj kitapları yayımlanan Yar'ın halen Posta Gazetesi'nde televizyon eleştirmenliği yaptığı "Televizyon Hastası" isimli bir köşesi bulunmaktadır. 2011 yılında CNN TÜRK'te başladığı "Burada Laf Çok" programı 2016 yılında Kanal D'ye transfer oldu. Son olarak Star TV ve NTV’de ortak yayın olarak sabah haberlerini sunan başarılı gazeteci ve televizyoncu Mesut Yar, son olarak Sözcü TV’de görev aldı.