Politika
31 Mar 2023 10:42 Son Güncelleme: 31 Mar 2023 10:47

Mehmet Şimşek bombası! Erdoğan ikinci kez çağırdı, Türkiye'ye döndü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i ekonominin başına getirme arzusundan vazgeçmiyor. Yurt dışında bulunan Mehmet Şimşek saatler sonra Türkiye'ye dönecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tekrar görüşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonominin başına eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i getirme planı henüz kapanmadı. Yurt dışında bulunan Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'ye döndüğü iddia edildi. Şimşek'in ekonomi yönetiminde tam yetki talebinin karşılanabileceği konuşuluyor. 

'Aktif siyaseti düşünmüyorum' demişti
Patronlar Dünyası'ndan Toygun Atilla'nın haberine göre, Erdoğan, Türk ekonomisinin başına getirmeyi arzuladığı eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile 20 Mart'ta Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde görüşmüştü. AK parti Genel Merkezi önüne kürsü konulmuş ve medya Şimşek'in açıklama yapması için hazır bekletilmişti. Ancak Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Merkezi'ni arka kapıdan terk etmiş ve 'Aktif siyasete dönmeyi düşünmüyorum" açıklaması yapmıştı. 

Şimşek muhalefetle de görüştü
O görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin Mehmet Şimşek defterini kapattığı konuşuluyordu. Ancak 20 Mart'taki o görüşmenin ardından Mehmet Şimşek'in telefon diplomasisinin hiç durmadığı ortaya çıktı. Hem muhalefet hem de iktidar partisinin kurmaylarının Mehmet Şimşek'le görüşmeleri devam etti. Şimşek sonunda AK Parti'den gelen çağrılara kayıtsız kalamadı. 

Ankara'da ikinci buluşma olacak
Yurtdışında olan Mehmet Şimşek, AK Parti'nin daveti üzerine Ankara'ya döndü. Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kez daha görüşecekleri öğrenildi. Şimşek'in görüşmede, yine "Ekonominin başına tam yetki ile geçerim, tüm atamaları ve kararları ben alırım, Beştepe'deki bazı danışmanlara el çektirilmesi"ni isteyeceği konuşuluyor.