Gündem
02 Kas 2017 13:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:14

Konuşmaktan canı yanmıştı! Nevşin Mengü'den olay kitap: İnsanın düşünmekten canı yanar mı? (Medyaradar/Özel)

CNN Türk'te üstlendiği ana haber spikerliği görevinden geçen eylül ayında istifa ettiğini duyuran Nevşin Mengü'nün yeni kitabı çıktı.

CNN TÜRK’le yollarını ayırdıktan sonra Birgün’e transfer olan gazeteci Nevşin Mengü, bir hayli düşündürücü bir kitap kaleme aldı ve o kitapla şimdi okuyucularıyla buluşacak. 

Nevşin Mengü’nün Everest Yayınları'ndan çıkan yeni kitabının ismi ‘’ İnsanın Düşünmekten Canı Yanar Mı?’’

Bir dönem savaş muhabirliği de yapan gazeteci Nevşin Mengü, 2009 yılında İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip ettiği yılları kaleme aldı.

Kitabın kapağında ağzı bantlı olarak poz veren çarşaflı kadın pozu da Nevşin Mengü'ye ait.

İki komşu ülke olan İran- Türkiye arasındaki benzerlikleri kitabında detaylı olarak belirten Mengü;  gazeteci sansürlense de asla unutmaz diyor ve şöyle devam ediyor:  Az bildiğimiz ama üzerine çok konuştuğumuz ülke İran. Biz mi İran olacağız, İran mı Türkiye olacak konuşa konuşa bitiremedik. İran siyasi tarihinde bir dönüm noktası 2009 Cumhurbaşkanlığı seçimleri. O meşhur seçim sürecini adım adım izleme ve belgeleme şansına sahip oldum. Gazeteci sansürlense bile asla unutmuyor. O yıllarda yaşananları duyuramadım ama asla unutmadım. İşte İranlıların canını çok yakan o sürecin öyküsü. Okurken hem Türkiye ile benzerlikler hem de farklılıklar bulacaksınız. 

Nevşin Mengü okuyucularıyla ilk olarak 12 Kasım’da saat 13.00’de Tüyap’ta buluşacak.Ne olmuştu?

Mengü'nün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Başkanı Donald Trump'ın geçen mayıs ayında gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin olarak kullandığı "Girdisi çıktısı, oturdusu kalktısı toplam 23 dakika sürdü" ifadesi, iktidara yakın bazı medya kuruluşları ve yazarların tepkisine neden olmuştu.

Söz konusu eleştiriler sonrası CNN Türk yönetimi, Mengü'yü bir süre ekrana çıkarmama kararı almıştı. Ekranlara ancak bir ay sonra dönebilen Mengü, daha sonra istifa kararı almıştı. 

MEDYARADAR/ÖZEL