Televizyon
18 Oca 2022 12:53 Son Güncelleme: 18 Oca 2022 12:58

İngiliz hükümetinden BBC’ye TRT ayarı

İngiltere’de hükümet yaptığı açıklamada, kamu yayın kuruluşu BBC'ye mali kaynak sağlamak için televizyon bulunan evlerden alınan lisans ücretini kaldırmak için harekete geçtiğini duyurdu.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Başbakan Boris Johnson hükümeti, BBC’ye yapılan kamu desteğinin 2027 yılında sona ermesi yönünde bir plan üzerinde çalıştıkları bildirildi.

Kaldırılması planlanan lisans ücretinde BBC’nin, 2,4 milyar Euro (36 milyar 397 milyon Türk lirası) tutarındaki bir mali kaynaktan yararlanamayacağı açıklandı.

BBC LİSANS ÜCRETİ NEDİR

İngiltere'de televizyon sahibi tüm dairelere uygulanan bir vergi türüdür. TV lisans ücreti için her ev ortalama yıllık 159 pound (2 bin 930 Türk lirası) ödüyor. Gerçekleşmesi planlanan yeni karar ile İngiltere vatandaşlarından bu ücretlerin alınmayacağı duyuruldu.

TRT PAYI KALDIRILMIŞTI

Türkiye’de de İngiltere’deki gibi bir uygulama mevcuttu. Devlet televizyonu TRT için elektrik faturalarına ücret yansıtılıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “elektrik faturalarından TRT payını kaldırcağız” açıklamasından sonra  kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmişti.
Kanun teklifi 2021 yılının Aralık ayında Meclis’te kabul edilmiş ve elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırılmıştı.