Gündem
07 Kas 2022 07:12 Son Güncelleme: 07 Kas 2022 09:09

İmamoğlu ile Sözcü arasındaki gerginliğin sebebi belli oldu! Annesinin evine zabıta gönderince…

İBB Başkanı İmamoğlu'nun, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın annesinin evine zabıta ekibi gönderdiği ve bu olaydan sonra Sözcü'de İmamoğlu ambargosunun başladığı iddia edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Sözcü gazetesi arasında gerilim olduğu iddiaları bir süredir gündemde.

İmar haberlerinin ardından Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın annesinin evine "Hakkınızda ihbar var" denilerek zabıta ekibi gönderilince İBB/İmamoğlu haberlerinin gazeteye girmemesi kararlaştırıldı.

SÖZCÜ: İMAMOĞLU İLE PROBLEMİMİZ VAR

Sözcü Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz'ın da "İmamoğlu ile yaklaşık iki aydır bir problemimiz var. Bize ne yaptığını kendisine sorun. Ne yaptığını duysanız gazeteciler olarak sizin de çok ağırınıza gider, bize hak verirsiniz. Gazetenin üzerinden, gerçek bir haberin üzerinden yapılan bir hareket söz konusu. Bir haberciden intikam almak için gazeteye yapılan bir hareket var. Çok yanlış şeyler" sözleriyle belediyenin zabıta baskınını kastettiği belirtiliyor.

Sözcü'de İmamoğlu'na haber ve fotoğraf ambargosu kararının Burak Akbay'dan geldiği iddia edildi.

NELER OLMUŞTU?

Sözcü gazetesinin eylül ayından itibaren yayımlanan haberlerinde İBB ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yer vermemesi dikkat çekmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Ekim’de İstanbul’da İmamoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısını haberleştiren Sözcü’nün Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun birlikte olan fotoğrafını kullanmaması gündem olmuştu.

İsmail Şahin’in 11 Haziran’da “İBB’nin Levent’teki arsa satışında sürpriz isimler” ve 28 Temmuz’da yayımlanan “İmar planı iptal edilen Etiler Polis Yüksekokulu arazisinde inşaat devam ediyor!” başlıklı haberlerinin İmamoğlu ve Sözcü gazetesi arasındaki gerginliklerin başlamasına neden olduğu iddia edilmişti.

İBB'ye yakın olduğu bilinen Twitter hesaplarından Sözcü gazetesinin İBB'ye sansür uyguladığı paylaşımları yapılırken iddialara ilişkin olarak Medyascope'tan Ali Deniz Çakır'a konuşan Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, gerilim yaşandığını doğruladı.

Öte yandan İBB'den konuya ilişkin resmî bir açıklama yapılmadı.