Gündem
10 Ara 2021 19:06 Son Güncelleme: 10 Ara 2021 19:15

İlber Ortaylı'dan Deutsche Welle'ye tarih dersi: "Bu iş artık ticarete dönüştü"

Deutsche Welle Türkçe’de Nevşin Mengü’nün konuğu olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, DW’nin, Türkiye’nin Çerkeslere yönelik asimile politikası yürüttüğünü iddia ettiği yayınına karşı Nazi soykırımını hatırlattı. Ortaylı, “Bu iş artık ticarete dönüştü” dedi.

Tarihçi İlber Ortaylı, DW Türkçe kanalında ‘Nevşin Mengü Soruyor’ programında Alman Deutche Welle tarafından Türkiye’deki Çerkesler hakkında hazırlanan yayını sert sözlerle eleştirdi.

Ortaylı, DW için, “Sizin Almanya’daki organ böyle şeyleri yapıyor ama 30’ların Almanya’sını hatırlatmak istemiyorum. Çok kötü şeyler oldu. Sırf Yahudilere değil, zavallı çingenelere de” ifadelerini kullandı.

 Nevşin Mengü “Zaten o 30’ların hatırlanıp bir daha bunların tekrarlanmaması gerekiyor” diye araya girdi.

 Ortaylı devamında şunları söyledi:

 “O onların sorunu. Burada öyle bir şey olmaz. Ben hiçbir kavmin hem Yahudiler’i, hem çingeneleri, hem Slavların bir kesimini fırına yollayacak kadar zıvanadan çıktığını zannetmiyorum. Bu büyük bir olaydır. Bunu bir şekilde unutmak değil, üzerine çok gitmek lazım ki öğrenmeleri lazım. Böyle basit mukayeselerle, suçu yaymalarla örtemezsiniz. Bazı konularda bu Almanya’nın bir devlet politikası haline geldi. Lütfen önce kendi probleminizi çözün. Bu, suçu yayarak hafifletme demektir. Bununla vicdan rahatlamaz. Toplumsal vicdanı ‘yapma tarih’ ile rahatlatamazsınız. Böyle bir şey yok.”