Gündem
31 Mar 2023 08:58 Son Güncelleme: 31 Mar 2023 14:43

İBB çalışanının şehit savcı Kiraz paylaşımı ortaya çıktı! Gözaltına alındı, tutuklandı

İBB iştirak şirketlerinden biri olan İSYÖN'de insan kaynakları uzmanı olarak çalışan E.E.Y. isimli kadının, 31 Mart 2015 tarihinde şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili sosyal medya hesabından "Adalet, adalet sarayında böyle sağlanır" şeklinde paylaşım yaptığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheli tutuklanırken, İBB'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, çalışanın iş akdine son verildiği ifade edildi.

Terör örgütü mensupları tarafından 31 Mart 2015 tarihinde şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili sosyal medya hesabından "Adalet, adalet sarayında böyle sağlanır" şeklinde paylaşım yapan kişinin E.E.Y. isimli kadın olduğu tespit edildi.

GÖZALTINA ALINDI, TUTUKLANDI
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmeden önce alıkonulduğu görüntüsüyle ilgili paylaşım hakkında, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan gözaltına alınan E.E.Y., emniyetteki sorgusunda paylaşımların sahte olduğunu iddia etti. E.E.Y., durumun bilinçli şekilde kendisine yönelik bir linç, çalıştığı kuruma karşı da bir propaganda olduğunu savundu.


 
Söz konusu şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Nöbetçi savcılıkça sorgulanan E.E.Y., çok sayıda hakaret ve tehdit içerikli mesaj gelmesi üzerine hesabını kapattığını belirterek, ifadesinde şunları söyledi:
 
"Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın makam odasında hayatını kaybetmeden hemen önce alıkonulduğu ana dair görüntüyü, 'Adalet, Adalet Sarayında böyle sağlanır' ibaresiyle yapılan paylaşımı ben yapmadım. Bu paylaşımı içerik olarak da desteklemiyorum. Twitter'a baktığımda yapıldığı iddia olunan paylaşımın alıntılandığını görmedim. Paylaşım hakkında atılan tweet'lerin tamamı ekran görüntüsü şeklindedir. Birtakım kişiler tarafından bir komploya maruz bırakılıyorum. Hedefin ben değil, partili kimliğim dolayısıyla partim olduğunu düşünüyorum."
 
E.E.Y.,  ifade işleminin ardından sevk edildiği nöbetçi hâkimlikçe, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı.

 

İBB'DE İNSAN KAYNAKLARI UZMANI OLDUĞU ÖĞRENİLDİ
Öte yandan şüpheli E.E.Y.'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) iştirak şirketlerinden biri olan İSYÖN'de insan kaynakları uzmanı olduğu öğrenildi. Şüpheli aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) parti meclis üyesi Gökhan Gündoğdu'ya yardımcı olarak işlerini takip ettiği de öğrenildi.

İBB'DEN AÇIKLAMA: İŞ AKDİ FESHEDİLMİŞTİR
İBB'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ölüm yıl dönümünde saygıyla anıldığı belirtilerek, "Bir iştirak şirketi personelimizin 8 yıl önce şehidimizle ilgili yaptığı paylaşım asla kabul edilemez. Çalışanın iş akdi 30 Mart 2023 tarihi itibarıyla feshedilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında terör örgütü DHKP-C üyelerince 7 yıl önce 46 yaşındayken şehit edildi. Evli ve 2 çocuk babası Kiraz, 31 Mart 2015'te DHKP-C üyeleri Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından makam odasında önce rehin alındı, sonra acımasızca katledildi.