Medya
02 Tem 2019 12:13 Son Güncelleme: 02 Tem 2019 12:15

Fatih Altaylı'dan 'yeni parti' yazısı: Çok önemli iki isim...

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Ali Babacan'ın kuracağı siyasi parti için ismi geçen iki hukukçunun yeterince değer görmediğini savundu.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, "Ali Babacan’ın kurma hazırlığı içinde olduğu partide pek çok isim konuşulup tartışılıyor ama bence çok önemli iki isim bu tartışmalar sırasında hak ettikleri değeri bulmuyorlar" ifadelerini kullandı.

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile geçmişte sohbet ettiğini söyleyen Altaylı, Kılıç'ın, "Ben Anayasa Mahkemesi’ne geldiğim günden itibaren kendime tek bir görev edindim. Türkiye’de vesayet rejimine son vermek için elimden geleni yapacaktım. Yaptım da. Ama bugün baktığımda şunu söyleyebilirim, biz bir vesayete son verirken bunun yerine başka bir vesayet türü alsın diye uğraşmıyorduk” sözlerinin kendisini etkilediğini ifade etti. 

Altaylı, "Bu cümlenin son bölümündeki özeleştiri, benim için Kılıç’ın bana göre hata olan tüm yaptıklarının unutulması anlamına geliyordu" dedi.

Altaylı, Babacan'ın partisinin kuruluşunda hukukçu Osman Can'ın da yer alacağını iddia etti.

Altaylı, "Profesör Can’ın 2000’lı yıllardan itibaren aynı hukuki perspektifi paylaştığı bir başka hukukçu, Mehmet Uçum, şu anda Cumhurbaşkanı’nın Hukuk Başdanışmanı ve mevcut yeni Anayasa’nın baş mimarı. Geçmişte biri liberal, diğeri ise radikal sol yaklaşımlardan gelen bu iki “Hemşehri hukukçu” şimdi rakip olarak karşı karşıya gelecekler. İkisine de sorsanız, fikri olarak o gün neredelerse bugün aynı yerde olduklarını söyleyeceklerdir. İlginç olan da bu zaten" diye yazdı.