Televizyon
20 Ağu 2015 12:34 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:49

Eski çalışanından CNN'e skandal suçlama: Haberlerini hükümetlere satıyor!

ABD merkezli haber kanalı CNN, skandal suçlamalarla karşı karşıya...

Sputniknews haberine göre: Gazeteci Amber Lyon’ın iddiasına göre, CNN’e ‘yalnızca belli olayları haberleştirmesi’ ve bazı haberlerin içeriğini ‘kontrol edebilmek’ için düzenli olarak para ödeniyor. Lyon’ın en ciddi iddiası ise Arap Baharı sürecine ilişkin oldu.

 GREENWALD DA YAZMIŞTI

Bahreyn’de bu süreçte ilginç görüntüler kaydettiklerini söyleyen Lyon, bunları yayımlamak yerine ilgili ülkelerin hükümetlerine sattıklarını anlattı. CNN’in Arap Baharı’nı izlemesi için 4 kişilik bir ekibi Bahreyn’e gönderdiğini söyleyen Lyon, ekibin oraya ilk adım attığı andan itibaren korkutulmaya çalışıldığını ama ‘fantastik görüntüler çekmeyi’ başardıklarını belirtti.

Lyon, eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştiren Glenn Greenwald’ın eskiden çalıştığı İngiliz Guardian gazetesinde 4 Eylül 2012 tarihli haberini de iddialarına kaynak gösterdi: 

REJİMİN SİVİLLERİ HEDEF ALDIĞINI GÖRDÜLER'

“Lyon aktivistlerle mülakatlar yaptı. Hükümet güçlerinin elinde nasıl işkence gördüklerini ve akrabalarının birdenbire ortadan kaybolduğunu anlattılar. Lyon hükümet yetkilileri ile de görüştü. Yetkililer aktivistlerin hapse atılmasını haklı göstermeye çalıştı. Ayrıca rejim güçlerinin silahsız göstericilere ateş ettiği ve barışçıl göstericilerin gözaltına alındığı tüyler ürperten anları da kaydettiler.

'CNN AÇIKLAMA YAPMA GEREĞİ BİLE DUYMADI'

Özetlemek gerekirse, CNN’in 2011’deki bu kaydı Bahreyn’deki ABD destekli rejimin zalimliği ve baskıcılığını gösteren en sert kanıtlardan biri. Ancak gazetecilerin ve kaynaklarının karşı karşıya kaldıkları tehlikelere rağmen, CNN bu görüntüleri hiç yayınlamadı. Kendi çalışanları bile şikâyete başladı, ama programı yayınlamayı veya bu kararıyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Lyon da Bahreyn’den döndükten hemen sonra ‘rejim iddialarının yalan olduğunu bizzat gördüğünü’ söyledi ve ‘CNN’in hükümet yalanları olduğunu bildiğim şeyleri haberime koymamı istemesine inanamadım’ ifadelerini kullandı.”

Çekmesi milyonlarca dolara mal olan, ama Bahreyn hükümetinin yayınlanmaması için CNN’den satın aldığı iddia edilen ‘iRevolution’ adlı belgesel şu: