Gündem
23 Eyl 2023 10:34 Son Güncelleme: 23 Eyl 2023 10:34

Erdoğan onayladı, Cumhur İttifakı üyeleri engelledi! Proje durduruldu…

Ankara’nın en büyük atıksu arıtma tesislerinden Tatlar’ın kapasitesini artırma projesine Ankara Büyükşehir Belediyesi uygun koşulda dış kaynaklı kredi buldu. Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı’nda da yer alan proje için kredi talebi ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin başkentteki en büyük atıksu arıtma tesisi olan Tatlar'ın kapasitesini artırma projesine Ankara Büyükşehir Belediyesi uygun koşulda dış kaynaklı kredi buldu. Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı’nda da yer alan proje için kredi talebi ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; ABB'nin iyileştirme projesi Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Yatırım Programı'na alındı. ABB uygun koşulda dış kaynaklı kredi buldu. Ancak kredi talebi ABB Meclisi'nde AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Mansur Yavaş, reddi veto etti. Şimdi kredinin talebinin kabulü iki aydır öteleniyor.

Bu arada, kredi kullanılamadığı için proje durduruldu. Finanse etmeyi kabul eden Uluslararası Finans Kurumu ve Fransız Kalkınma Ajansı tarafından ASKİ'ye yazılan yazıda, sürecin uzaması durumunda kredinin başka işlerde kullanılacağı belirtildi. Süreç uzarsa  37,4 milyon dolarlık ilave yük gelebilir. Proje uygulanamazsa sorumlular hakkında ceza verilebilir. Çevreyi kirletenlere altı aydan iki yıla kadar hapis cezası kesilebiliyor.

ODTÜ ve Türkiye Su Enstitüsü'nün raporlarında, sağlığı tehdit ettiği gerekçesiyle yatırımın gerekli olduğu kaydediliyor. Tesiste kapasite yetersizliğinden ötürü arıtılamayan atıksu Ankara çayına karışıyor, buradan Sakarya nehrine bağlanarak, İstanbul'un suyunu etkiliyor.