Gündem
20 Mayıs 2015 13:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:34

Elif Şafak'tan İngiliz gazetesine olay HDP yazısı

Yazar Elif Şafak'tan İngiliz Financial Times gazetesine 7 Haziran seçimleri öncesi tartışma yaratacak bir yazı kaleme aldı.

"Kürtlerin sürpriz hediyesi Türkiye'de birlik olabilir" başlıklı yazısında Abdullah Öcalan'ı "Kürt halk hareketinin babası" olarak nitelendirdi.

Elif Şafak, HDP'nin seçim barajı altında kalması halinde ise "Türkiye silahlı çatışma günlerine geri dönebilir" iddiasında bulundu.

Elif Şafak'ın yazısından bazı bölümler şöyle:

Soyadlarını bakarsanız Türkiye Türkler ülkesidir: Öztürkler, Arslantürkler ve Yıldırımtürkler bunların sadece bir kaçı... Ancak bu soyadlarına sahip pek çok kişi Kürt kökenlidir.

Bir zamanlar Türk milliyetçileri tarafından geri bir alt kültür olarak görülen Kürtler artık Türkiye'nin önde gelen ilerici gücüdür.

Örneğin, yerel ve ulusal politikada en yüksek kadın temsiliyetine onlar sahiptir. Bölgesel ve etnik bir hareket olarak başlayan HDP artık ulusal bir parti haline geliyor.

HDP BARAJI GEÇERSE...

HDP'nin yükselen varlığı hükümeti rahatsız ediyor. Parti barajı geçerse, TBMM içinde önemli bir güç olacaktır. Erdoğan'ın anayasayı değiştirmek ve güçlerini artıracak bir tam başkanlık sistemini hayata geçirmek için büyük bir çoğunluğa ihtiyacı var. Anayasa, cumhurbaşkanının parti siyasetinin üzerinde olmasını gerektiriyor ama buna rağmen Erdoğan AKP için kampanya yürütüyor.

ÖCALAN KÜRT HAREKETİNİN BABASI

Seçimde sonuç ne olursa olsun, demokrasinin Kürtler için inişli çıkışlı bir yol olarak kalması muhtemeldir. Hareket ülkenin geri kalanına da egemen olan otoriterlik kültüne bağışık değildir. PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan Kürt hakları hareketinin babası kabul edilir.

HDP yüzde 10 barajını geçmede başarısız olur ve Kürtler Meclis'te temsil edilemezse, Kürt siyasetinde şahinlerin etkisi artabilir. Türkiye de silahlı çatışma günlerine geri dönebilir.

Birçok Türk liberalleri ve demokratlar Kürt hareketinden umutlu. Kürtlerin milliyetçiliği ve hatta Türkiye'den ayrılmayı seçip seçmeyeceklerini zaman gösterecek. Ama belki de, paradoksal olarak, Türkiye'nin muhalifleri ve demokratlar için birleştirici bir güç olacaklar.