Gündem
24 Nis 2017 15:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:38

Dink cinayetine 3. iddianame; Fethullah Gülen ve Zekeriya Öz dahil 51 kişi sanık oldu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin üçüncü iddianame hazırlandı.

Dink cinayetine 3. iddianame; Fethullah Gülen ve Zekeriya Öz dahil 51 kişi sanık oldu!
Dink cinayeti soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile TSK'dan ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi yüzbaşı Muharrem Demirkale dahil 51 şüpheli bulunuyor.

Hrant Dink'in, 19 Ocak 2007'de genel yayın yönetmeni olduğu,  Şişli'deki Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını  kaybetmesine ilişkin açılan dava haricinde, cinayetin FETÖ ile bağlantısını iddia eden en kapsamlı soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan 122 sayfalık üçüncü iddianamede, Gülen ve örgütün iltisaklı olduğu  tespit edilen üyeler ile dönemin jandarma görevlileri ve gazetecilerin de  aralarında bulunduğu 28'i tutuklu, 8'i yakalamalı 51 şüpheli yer aldı.

İddianamede, Dink ailesinden Arat Dink, Delal Dink, Hasrof Dink, Rahil Dink ve Sera Dink ''şikayetçi'' sıfatıyla bulunuyor.

İddianamede, Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz,  kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem  Yavuz Arslan, Ercan Gün, Faruk Mercan, Muammer Ay, avukat Halil İbrahim Koca ile  meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma  Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, İstanbul  Jandarma İstihbarat görevlisi yüzbaşı Muharrem Demirkale ile cinayet döneminde  İstanbul ve Trabzon'da çalışan jandarma görevlileri Yavuz Karakaya, Ecevit Emir,  Ali Barış Sevindik, Eyüp Temel, Metehan Kadir Yıldırım, Veysel Şahin, Önder Araz,  Osman Kırçalı, Ergün Yorulmaz,  Atilla Güçlüoğlu, Birol Ustaoğlu, Metin Balta,  Murat Bayrak, Yüksel Avan, Volkan Şahin, Ünsal Gürel, Şeref Ateş, Okan Şimşek,  Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay, Cevat Eser, Adnan Acar, Rahmi Özer, Mustafa Küçük,  Musa Yıldırım, Mikdat Özbek, Emre Cingöz, Yusuf Bozca, Abdullah Dinç, Bekir  Yokuş, Hacı Şefik Şimşek, Niyazi Malkoç, Resül Kütükoğlu, Ahmet Faruk Aydoğdu  ''şüpheli'' sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, ayrıca bir yayınevinin sahibi olan Adem Sarıgöl ile cinayet döneminde çeşitli rütbelerde görevli polisler Tevfik Cantürk, Ahmet Çetiner, Metin Balta, Yakup Kurtaran ve Metin Canbay da şüpheli olarak bulunuyor.

Başsavcılığın onayladığı iddianame, Dink cinayetine ilişkin ana  davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine birleştirilmesi talebiyle  gönderildi. Mahkeme heyeti, 15 gün içerisinde iddianamenin kabulü veya reddi  yönünde bir karar vermesi bekleniyor. Heyetin, kabul kararı vermesi halinde  şüpheliler hakim karşısına çıkacak.

Ceza istemleri

İddianamede, şüpheli Fethullah Gülen'in, "cebir ve şiddet kullanarak,  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya  bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen  uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış mu?ebbet,  "kasten öldürme suçuna iştirak" suçundan müebbet, "silahlı terör örgütü kurmak ve  yönetmek" suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Şüpheliler eski savcı Zekeriya Öz ve gazeteciler Adem Yavuz Arslan,  Faruk Mercan, Ekrem Dumanlı ile eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz ve diğer  jandarma görevlilerinin de bulunduğu 40 şüphelinin, "cebir ve şiddet kullanarak,  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya  bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen  uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve  "kasten öldürme suçuna iştirak" suçundan da müebbet hapis cezasına çarptırılması  istenen iddianamede, bu şüphelilerin ayrıca "silahlı terör örgütüne üye olma"  suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörüldü.

İddianamede diğer şüphelilerden Ercan Gün, Adem Sarıgöl, Muammer Ay,  Ahmet Çetiner, Atilla Güçlüoğlu, Birol Ustaoğlu, Metin Balta, Murat Bayrak, Yakup  Kurtaran ve Yüksel Avan’ın da, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti  Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine  başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye  teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne  yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması  istendi.