Politika
05 Şub 2020 14:05 Son Güncelleme: 05 Şub 2020 14:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İlker Başbuğ çağrısı! 'Dava açın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Grup Toplantısı'nda AKP'li tüm milletvekillerinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a dava açması çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Grup Toplantısı'nda AKP'li tüm milletvekillerinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a dava açması çağrısında bulundu. Başbuğ'u hedef alan Erdoğan, "Özellikle kendi grubumuza sesleniyorum; burada parlamentonun hukukunu korumak üzere süratle hepiniz dava açmalısınız" dedi.

İlker Başbuğ, geçen hafta Haber Global'de konuk olduğu programda; 26 Haziran 2009'da Meclis'ten geçirilen torba yasadaki "asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması"na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve "26 Haziran 2009'da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın" demişti.

İlker Başbuğ'un askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili 2009'da TBMM'den geçen düzenlemeyi hazırlayanları "FETÖ'nün siyasi ayağı" için örnek göstermesi yeni bir tartışma başlatmış ve siyasetin de en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştu.

ERDOĞAN, BAŞBUĞ'U HEDEF ALDI

İlker Başbuğ'un bu sözleri, AKP cenahında tepkilere neden olmuştu. AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik, dün, İlker Başbuğ için, "Elinde belge olmaksızın devletin sahip olmadığı birtakım iddialar üzerinden şunu bunu suçlayarak bu mücadele desteklenemez" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın da, bugünkü grup toplantısında hedefinde İlker Başbuğ vardı.

Erdoğan, söz konusu düzenleme için, "Düzenlemenin amacı, darbelere zemin hazırlayan, hukukun işlemesinin önüne geçen, ülkemizi uluslar arası platformlarda sürekli eleştiri konusu yapan yanlış bir uygulamanın düzeltilmesidir. Suç işleyen kişinin asker kimliğinin ona ayrıcalık tanımasının ne hukukta ne demokraside yeri zaten yoktur" dedi.

Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi:

"Dönemin Meclis tutanaklarına, komisyon ve Genel Kurul görüntülerine, gazete haberlerine verilen demeçlere baktığımızda, CHP’liler başta olmak üzere, tüm Meclis’in bu düzenlemeyi desteklediğini görüyoruz. Bugün de geriye doğru baktığımızda, Meclis’imizin gayet doğru bir iş yaptığını görüyorum.

Bilindiği gibi 15 Temmuz’un ardından askeri mahkemeleri ilk derecesi ve yükseğiyle tümden kaldırdık. Zaman zaman yanlış değerlendirmeleriyle kamuoyunun önüne çıkan eski bir Genelkurmay Başkanı, ki kendisini gayet iyi tanırım, bu düzenlemeyi bahane ederek, meclisimizi toptan itham eden birtakım açıklamalar yapmıştır. Şimdi ben, özellikle kendi grubumuza sesleniyorum; burada parlamentonun hukukunu korumak üzere süratle hepiniz dava açmalısınız."