Gündem
02 Mayıs 2023 00:18 Son Güncelleme: 02 Mayıs 2023 00:22

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum: İktidar değişikliği tam bağımsızlığa darbe olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum katıldığı canlı yayında 14 Mayıs seçimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı sisteminde en iyi kararlar alındığını söyleyen Uçum, 2023 seçimleriyle ilgili "2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye'nin tam bağımsızlığına darbe olur" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, "2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye'nin tam bağımsızlığına darbe olur" açıklaması yaptı.

Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum "Irak ve Suriye'den asker çekilmesi gündeme gelecek yaklaşımlar. Türkiye'nin terörle mücadelesine ilişkin yaklaşımlar. Türkiye'nin terör örgütlerine sistematik yaklaşımlarla ilgili güven veren bir şey yok. Türkiye'nin güvenlik alanlarına sahip çıkmazsanız 'Bu konuda daha ileri götüreceğiz' demenin bir karşılığını düşünmüyorum. Türkiye'nin Rusya ilişkilerini değerlendireceğiz diye açıklamalar oldu. 2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye'nin tam bağımsızlığına darbe olur. Bu başarılabilir mi ayrı konu. Temel devlet doktrinlerinin korunacağına ilişkin güven veren bir yaklaşımları yok. Ekonomik krizlerle mücadele konusunda şimdiye kadar uygulanan modellerden farklı. Türkiye ulusal demokrasi programını hayata geçirdi, milli ekonomi programını hayata geçiriyor. Krizlerle mücadelede büyüme stratejisine dayalı program." dedi.

PARLAMENTER SİSTEMİNDE DARMADAĞIN OLURDUK

Uçum parlamenter sistemle ilgili de şöyle konuştu: "Burada esas olan milli ekonomik politika yaklaşım değişmez. Aynı şey ulusal demokrasi açısından. 16 Nisan'da sistem değişikliği yaptık. Muhalefet bu sisteme her türlü yapıştırmayı yaptı. Güçlendirilmiş parlamenter sistem açıklaması yaptılar. 16 Nisan değişim öncesine hasbelkader katkıda bulunmuş insanım. Bu sistemin yürütme gücünün kendi içinde yoğunlaştıran, yürütmedeki hareket kabiliyetini artıran, bakanlıklar arası çatışmayı ortadan kaldıran bir sistem olduğu anlatıldı. Bu sisteme geçildikten sonra döviz kuru mahipülasyonu, pandemi, Rusya-Ukrayna krizinde parlamenter sistem olsaydı darmadağın olurduk.

SOYLU VE YILDIRIM DA DARBE DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 Temmuz, fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs 2023, Türkiye’yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların her birini bir araya getirerek oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir…” ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da “Bu seçim, işgalcilere karşı istiklal mücadelesi seçimidir” demişti.