Gündem
04 Şub 2022 08:31 Son Güncelleme: 04 Şub 2022 08:37

Başak Cengiz cinayetinde 29 saniye detayı! Katiliyle göz göze gelmiş

Başak Cengiz'in sokak ortasında tanımadığı bir kişi tarafından samuray kılıcıyla öldürülmesi Türkiye'nin kanını dondurmuştu. Günlerce konuşulan vahşi cinayetle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda 29 saniye detayı, vahşeti gözler önüne serdi.

Samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengiz cinayetiyle ilgili bilirkişi raporu tamamladı. Can Göktuğ Boz'un vahşice katlettiği Başak Cengiz'in ölüme ilişkin ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Türkiye'nin günlerce konuştuğu olayla ilgili hazırlanan rapor ise vahşeti bir kez daha gözler önüne serdi. Kılıçlı saldırının 29 saniye sürdüğü tespit edilirken, Başak Cengiz'in de katiliyle göz göze geldiği ortaya çıktı. Katil zanlısının, saldırı için Başak'ın en tenhada olduğu ve en savunmasız anını beklediği tespit edilen raporda "Sanığın eylemi kamera saatine göre 29 saniye sürdü. Kılıçla vurma eylemine durmadan ve duraksamadan devam ettiği tespit edildi" ifadesi yer aldı.

BAŞAK CENGİZ KATİLİYLE GÖZ GÖZE GELMİŞ
Önümüzdeki ay ilk duruşması yapılacak dava kapsamında İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, vahim olaya ilişkin kan donduran görüntülerin bilirkişiye gönderilerek geniş ölçekli netleştirme yapılarak grafikli görüntülü çözüm raporu aldırılmasına hükmetti.

Bu kapsamda bilirkişi, detaylı bir rapor hazırladı. Saniye saniye cinayetin tomografisini çekti. Raporda sanığın giriş çıkış yaptığı site, talihsiz kadının sokağa giriş yaptığı ve olayın gerçekleştiği bölgenin krokisi çıkarılırken, adım adım cinayete nasıl gidildiği anlatıldı.

Rapora göre, Can Göktuğ Boz elinde siyah bir çantayla ikamet ettiği binadan çıkış yaptı, güvenlik kulübesinden geçerek sokağa çıktı.

KATİL SÜREKLİ GÖZLEMLEMİŞ, MAKTUL ŞÜPHELENMİŞ
Saatler 18.23'ü gösterdiği sırada Başak Cengiz de sokağa giriş yaptı. Bu sırada katil Boz ise genç kadının bulunduğu tarafa baktı.

Bu dakikadan itibaren de sürekli onu gözlemledi. Karanfil Sokak'ta kaldırımda yürüyen Cengiz, karşı kaldırımında yürüyen Boz'un kendisini takip ettiğinden şüphelenerek durup onun bulunduğu alana doğru dikkatle baktı.

Sanık, maktulün durması ile durakladı. Yani maktul katiliyle göz göze geldi ancak bundan habersizdi.

KILIÇLI SALDIRI DURAKSAMADAN 29 SANİYE SÜRDÜ
Başak Cengiz yürümeye devam edince Can Göktuğ Boz ise koşarak onun bulunduğu kaldırıma geçti. Cengiz bu sırada telefonuna bakarken Boz da arkasından yürümeye ve yaklaşmaya başladı.

Çantasından kılıcı çıkaran cani çantayı yere attı ve iyice maktule yaklaşmaya başladı. Sonrası ise tam bir vahşet.

Bu esnada dosyanın mağduru olan Kaan Ağca'nın da görüntü açısına girip olay yerine doğru koştuğu sırada sanığın mağdura da kılıcı kaldırarak baktığı kaydedildi.

Daha sonra koşarak uzaklaşan caninin hiçbir şey olmamış gibi elinde kılıçla güvenlik kulübesinin yanından site içine giriş yaptığı ve bu sırada kulübede insanların da olduğu görüldü.

Kare kare, saniye saniye vahşi cinayetin öncesi, o an ve sonrasının anlatıldığı rapor, "sanığın eylemi kamera saatine göre 29 saniye sürdü. Kılıçla vurma eylemine durmadan ve duraksamadan devam ettiği tespit edildi" cümleleri ile son buldu.

Can Göktuğ Boz'un yargılaması devam ediyor.