Teknoloji
20 Şub 2024 12:23 Son Güncelleme: 20 Şub 2024 12:26

Avrupa Birliği Meta'nın üyelik hizmetini sonlandırdı

Avrupa Birliği, Meta tarafından Facebook ve Instagram platformları için sunulan reklamsız üyelik hizmetini oy birliğiyle sona erdirmeye karar verdi.

Reklamsız üyelik modeline ilk itiraz eden ülke olan Avusturya, bu hizmetin kullanıcıların kişisel verilerini kötüye kullanma potansiyeli taşıdığını ve kaldırılması gerektiğini savundu.

DAHA FAZLA KİŞİSEL VERİ TOPLAMA
Sosyal medya platformlarının reklamsız kullanıcı deneyimi sunmalarının, reklam gelirini elde edememeleri nedeniyle daha fazla veri toplama faaliyetine yönlendikleri iddia ediliyor. AB temsilcileri, Meta'nın kullanıcıları "Ya reklam gösterimize izin verin ya da kişisel verilerinizi toplayacağız" gibi zorlayıcı bir seçimle karşı karşıya bırakmasının doğru olmadığını dile getirerek, bu durumun uzun vadede birçok riski beraberinde getirdiğini savundu.

Açıklamada, kullanıcı verilerinin adeta ticari bir mal haline geldiğine dikkat çekildi. Ayrıca, şirketin Facebook ve Instagram üzerindeki reklamlarının, kullanıcıların önyargılı kişisel eğilimlerini güçlendirerek toplumu bölünmeye sevk ettiği iddia edildi.

Meta'yı savunanlar ise, Avrupa Birliği'nin aldığı kararların serbest piyasaya zarar verdiğini ve sonunda kullanıcıların aleyhine olacağını savundu. Birliğin gelecekte diğer Amerikalı teknoloji şirketleri için benzer kararlar alıp almayacağı ise merak konusu oldu.