Spor
30 Mar 2023 09:16 Son Güncelleme: 30 Mar 2023 09:23

Ali Koç, kritik toplantının ardından konuştu! Süper Lig’de her şey değişebilir!

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrasında ligden çekilen Hatayspor ile Gaziantep FK'nın maçlarının geçersiz sayılması, Kulüpler Birliği Vakfı'nda görüşüldü. 7 kulüp maçların geçersiz sayılmasını isterken, 4 kulüp geçerli sayılsın şeklinde oy kullandı. Kulüpler Birliği'nin bu görüşünü son olarak TFF değerlendirecek.

Spor Toto Süper Lig’deki takımların yer aldığı Kulüpler Birliği Vakfı’nın İstanbul’daki kritik toplantısı sona erdi. Vakfın başkanı olan Ali Koç, toplantı sonrasında basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Ligden çekilen Gaziantep FK ve Hatayspor’un maçlarının geçersiz sayılması hakkında oylama yapan kulüplerden 7’si ligden çekilen takımların maçlarının geçersiz sayılmasını istedi. 4 kulüp ise buna karşı çıktı.

“7 KULÜP BİR GÖRÜŞÜ SAVUNDU”

Koç, “Toplantımızı yaptık. 12 kulübümüz katıldı. Mazereti olan arkadaşlarla da bugün istişare ettiğimiz konuları yazıyla sorduk, cevap bekliyoruz. 7 kulüp bir görüşü savundu, 4 kulüp başka görüşü savundu. Toplantıda 12 kulüptük, Hatayspor görüş bildirmek istemedi. 31 Mart’a kadar görüşümüzü TFF’ye bildireceğiz” ifadelerini kullandı.

MAÇLAR SAYILSIN İSTEYEN KULÜPLER

Fenerbahçe
Galatasaray
Giresunspor
Kayserispor

MAÇLAR SAYILMASIN İSTEYEN KULÜPLER

Adana Demirspor
Ankaragücü
Antalyaspor
Beşiktaş
İstanbulspor
Kasımpaşa
Trabzonspor

PUANLAR SİLİNEBİLİR

Kulüpler Birliği’nin oylama sonrası TFF’ye bildireceği görüş mektubu sonrasında, federasyon toplantıda alınan çoğunluk karara uyarsa Süper Lig’de, kararın açıklanacağı haftaya kadar olan puan durumu değişecek. Hatayspor ve Gaziantep FK maçlarından puan alan ekiplerin puanları düşürülecek.

1- Galatasaray – 51 (22 maç)
2- Fenerbahçe – 48 (22 maç)
3- Beşiktaş – 48 (23 maç)

Ali Koç’un açıklamasındaki diğer ifadeleri şöyle;

PLAY-OFF KONUSU

“Play-off konusu, basında gündeme geliyor. Burada etraflıca bir tartışma olmadı. Sezonun önemli bölümünün bittiği noktada, böyle radikal bir değişikliğe gitmek ne kadar mantıklı, emin değilim.”

YABANCI OYUNCU SINIRLAMASI

“Yabancı kuralı konusunda bizim arzumuz, bu konunun netliğe kavuşturulması ve 5 yıl boyunca uygulanması. Ancak deprem nedeniyle bu olmadı. Bizim gibi diğer kulüpler de önümüzdeki sezonun planlamasını yapıyorlardır. Pek çok kulüpte sözleşmesi bitecek oyuncular var. Görünen o ki, önümüzdeki sezonda uygulanabilecek bir somut bir yabancı kuralı planı yok. Ancak bizim acelemiz de yok. Önemli olan doğrunun yapılması. Görüşlerimizi federasyona ilettik. Bu görüşler çerçevesinde federasyonla bir çalışma yaptık. Onlar bize yaptıkları çalışmayı sunacak ve bu çalışma çerçevesinde 2024/25 sezonu itibarıyla nasıl bir planlama yapılacağı kararlaştırılacak.”

“ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN”

“Günlük konularımızla beraber hepimizin derin, yapısal problemlerimiz ve çözülemeyecek finansal sıkıntılarımız mevcut. Geldiğimiz nokta itibarıyla 1 veya 2 kulüp gemiyi yüzdürüyor. Başta büyük kulüpler olmak üzere hepimizin çok büyük sıkıntısı var. Büyük kulüpler, 4 sene önce 40-45 milyon dolar alırken şimdi 10-12 milyon doları konuşuyoruz. Anadolu’daki takımlar için 10-12 milyondan, 4-6 milyon doları konuşuyor. Bu rakamlarla bu işler dönmez. Zamana oynuyoruz ama Türk futbolu, bu sorunun çözülemeyeceğiyle yüzleşmek zorunda. Bunun üstüne salgın, vergi artışı gibi olumsuzluklar üst üste geldi. Buna yokmuş gibi davranıp ya da ‘Var ama bu işin içinden çıkarız.’ demek çok gerçekçi bir yaklaşım değil. 2018’de ‘Türk futbolunda deniz bitti.’ demiştim. Şu an çok daha kötü durumdayız. Tünelin dışında bırakın parlak ışığı, mum ışığı bile görmede zorlanıyorum. Seçim haftasında hafta sonunda da maç oynanmayacak. Hafta içindeki maç sayısı artacak. Sakatlıklar artıyor. Enteresan bir döneme giriyoruz. Allah sonumuzu hayretsin.”