Gündem
21 Nis 2014 11:12 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:06

Akşam'ın manşeti şoke etti! 'Paralel polisler 1 Mayıs'ta gaz sıkmayacak'

Akşam gazetesinin manşetine göre, "Paralel yapının polisleri" 1 Mayıs'ta emirleri dinlemeyecek ve alanı işçilere açacak!

Akşam gazetesinin bugünkü manşetinde herhangi bir kaynak ya da mahreç belirtilmeden şöyle deniliyor:

“DİSK’in 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama ısrarıyla ilgili önlem almaya çalışan hükümet , hazırlıklarına başladı. Başta Emniyet teşkilatı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği teyakkuza geçti. Sendikaların 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkma ihtimaline karşı Emniyet, il ve ilçe müdürlüklerinden göreve gidecek polislerin isim listesini istedi.
İlçe Emniyet Müdürlükleri personelini tek tek çağırarak 1 Mayıs’ta Taksim’de görev alacak polislere durumu bildirdi. Ancak paralel yapının polisleri, 1 Mayıs günü Taksim’de görev almamak için “hastane raporu” alınması konusunda örgütlendi. Durumdan haberdar olan bazı emniyet müdürleri ve başkomiserler, “1 Mayıs’ta rapor alan polisler hakkında inceleme başlatılacağı” uyarısı yaptı.
Bunun üzerine derin örgütün memurları başka bir taktik geliştirerek, “Taksim’deki 1 Mayıs’ta görev alsak bile, herhangi bir taşkınlığa karşın ‘müdahale’ çağrısına uyulmayacak. Göstericilere gaz fişeği ya da tazyikli su sıkılmayacak. Özellikle üst düzey Emniyetçilerin görüş alanında bulunulmayacak” kararı aldı.”